Auchan wycofuje się z z tego kraju. Inni już dawno to zrobili
Decyzja francuskiej rodziny Mulliez, właściciela Auchan, o sprzedaży rosyjskich sklepów jest odpowiedzią na obecną sytuację geopolityczną, wpływ sankcji i ryzyko związane z prowadzeniem działalności w Rosji. Chociaż w marcu 2022 r. dyrektor generalny Auchan, Yves Claude, publicznie deklarował pozostanie na rosyjskim rynku, to obecnie władze firmy zmieniły zdanie. Za powód podano trudności w utrzymaniu efektywnego działania sieci w Rosji, głównie ze względu na ograniczenia nakładane przez UE oraz rosnącą konkurencję ze strony lokalnych sieci handlowych.
Auchan opuszcza Rosję. Kto w zamian?
Według doniesień „Le Figaro” i „Le Monde” prowadzone są końcowe negocjacje z potencjalnym rosyjskim nabywcą. Na liście zainteresowanych wymieniany jest Gazprombank, który już wcześniej nabył centra handlowe od szwedzkiego giganta meblowego, firmy IKEA. Jeśli dojdzie do finalizacji transakcji, to 230 sklepów Auchan w Rosji zmieni właściciela, jednak wszystko zależy od zgody rosyjskich organów nadzorczych oraz komisji antymonopolowej.
Wyjście Auchan z Rosji. Komplikacje prawne
Wyjście Auchan z rosyjskiego rynku nie jest proste i wiąże się z szeregiem formalności. Rosyjskie przepisy nakładają na zagraniczne firmy chcące opuścić kraj obowiązek uzyskania zgody od rosyjskich władz. Do tego, niezbędne jest zapłacenie podatku od „wyjścia”, który wzrósł z 10 proc. do 15 proc. wartości transakcji. W przyszłości taka opłata może wynosić nawet 35 proc.
Problemy Auchan w Rosji. Powodem lokalna konkurencja
Na decyzję o wyjściu z rosyjskiego rynku wpływ miała także zwiększająca się presja konkurencyjna. W ciągu ostatnich dwóch lat Auchan zmagał się z rosnącą liczbą lokalnych sieci handlowych, które wygrywały dzięki dynamicznym inwestycjom i dostosowywaniu oferty do potrzeb rosyjskich klientów. Francuska sieć ograniczała rozwój swoich rosyjskich placówek, co pogorszyło jej pozycję na tle lokalnych firm.
Auchan na rosyjskim rynku
Na początku inwazji Rosja generowała dla Auchan około 10 proc. globalnych przychodów. Jednak w obecnych warunkach ekonomicznych firma uznała dalszą działalność za nieopłacalną. Grupa Mulliez zamierza sfinalizować sprzedaż rosyjskiego biznesu w nadchodzących tygodniach, co zakończy jej długą obecność na tamtejszym rynku.