Rząd chce rozpocząć prywatyzację GPW w tym roku
"Pewne ryzyka wiążą się z procesem legislacyjnym. Gdyby ten proces się przedłużył, wówczas dokonanie tej transakcji w 2008 roku byłoby zagrożone" - powiedział na konferencji wiceminister skarbu Michał Chyczewski.
Proces legislacyjny dotyczy prac nad nowelizacją ustaw o ofercie publicznej oraz o obrocie instrumentami finansowymi. Prace te rozpoczęły się 15 lipca w podkomisji finansów publicznych.
"Na chwilę obecną wydaje się, że ten proces może zakończyć się podpisaniem ustaw przez prezydenta pod koniec września" - ocenił Chyczewski.
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski poinformował, że prace nad prospektem GPW zakończą się wkrótce, jednak złożenie wniosku o jego zatwierdzenie musi poczekać do zakończenia procesu nowelizacji ustaw.
"Prospekt emisyjny będzie wkrótce gotowy. Formalne złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o zatwierdzenie prospektu może nastąpić dopiero po podpisaniu ustaw, zwłaszcza ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez prezydenta" - powiedział Sobolewski.
Chyczewski poinformował, że resort skarbu postara się wykorzystać czas od zakończenia prac nad prospektem do złożenia wniosku do KNF.
"Czas miedzy zakończeniem prac nad prospektem a formalnym jego złożeniem do KNF wykorzystamy. Wystąpimy do KNF w trybie opiniowania, z prośbą o udzielenie uwag. Liczymy na to, że w momencie, kiedy prospekt zostanie formalnie złożony, Komisja nie będzie potrzebować bardzo dużo czasu, aby go zatwierdzić" - ocenił wiceminister skarbu.
Według planów Ministerstwa Skarbu Państwa, pierwszy etap prywatyzacji GPW będzie polegał na sprzedaży łącznie 47,82 proc. akcji z puli 98,82 proc. posiadanych obecnie przez Skarb Państwa. Oznacza to, że po ofercie w rękach SP pozostanie 51 proc. akcji GPW. MSP zakładało wcześniej, że debiut mógłby nastąpić w pierwszej połowie października.
MSP nie podjęło jeszcze decyzji o sposobie prywatyzacji GPW w drugim etapie, który jest przewidziany na okres od jednego do trzech lat po zakończeniu pierwszego etapu. Zakładanych jest kilka sposobów prywatyzacji: kolejna oferta publiczna, dalsza sprzedaż inwestorom niebranżowym, sprzedaż inwestorowi branżowemu lub rozwiązania pośrednie.
pap, keb