Grad: prezydent krytykuje program gospodarczy PiS-u
Tymczasem dziś minister Grad zwraca prezydentowi uwagę, że w kwestii tej wypowiedzi powinien był skonsultować się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Cała strategia prywatyzacji sektora elektroenergetycznego została przyjęta za rządów PiS, myśmy jej nie zmienili i ją realizujemy - powiedział Grad.
Według zaleceń prezydentaPrywatyzacja sektora elektroenergetyki realizowana jest zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd Jarosława Kaczyńskiego - powiedział minister skarbu na konferencji prasowej w Lublinie. Grad odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który sprzeciwił się sprzedawaniu państwowych firm energetycznych zagranicznym koncernom.
- Prezydent Kaczyński powinien się skonsultować z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, jeśli chodzi o sektor elektroenergetyczny przed tą wypowiedzią, bo cała strategia prywatyzacji sektora elektroenergetycznego została przyjęta za rządów PiS, myśmy jej nie zmienili i ją realizujemy - powiedział Grad. - Jeżeli pan prezydent wypowiada takie słowa, to traktuję to jako wypowiedź pod publikę - dodał Grad.
Skarb państwa poniósł straty
Grad zapewnił, że nie będzie prywatyzacji spółek "o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego Polski". - Dotyczy to PGE i spółki Tauron, gdzie jest decyzja rady ministrów o zachowaniu tam kontroli - powiedział. Jednocześnie przypomniał, że Enea w programie prywatyzacji rządu Kaczyńskiego jest wymieniona jako spółka do pełnej prywatyzacji. - Ubolewam nad tym, że pan prezydent nie zabierał wówczas głosu, kiedy takie decyzje były podejmowane - zaznaczył minister skarbu. W jego opinii poprzedni rząd popełnił błąd, że nie sprzedawał na giełdzie choćby "resztówek" akcji spółek, bo wtedy ich kursy były wysokie. Dodał, że Skarb Państwa poniósł z tego powodu wymierne straty.
Grad powiedział, że dochody z prywatyzacji mają być źródłem wpływów do budżetu, traktowanym jako alternatywę dla podnoszenia podatków. Podkreślił jednocześnie, że nie ma mowy o wyprzedaży majątku państwowego.
- Do każdego procesu podchodzimy z głową, w sposób racjonalny, nie robimy czegoś na siłę, koncentrujemy się na poszukiwaniu inwestora szczególnie w tych segmentach, gdzie dzisiaj nie ma przeceny z uwagi na sytuację na świecie - zapewnił.PAP, arb, dar