Portugalia szuka ponad 2 miliardów euro
Przyjęta przez centroprawicowy rząd Pedro Passosa Coelho pod koniec sierpnia br. tzw. strategia finansowa do 2015 r. przewiduje poszerzenie listy państwowych spółek skierowanych do prywatyzacji. Bardziej ambitną decyzją wobec zawartego z MFW i UE porozumienia jest też wprowadzenie dodatkowych podatków dla osób fizycznych i prawnych. Od 2012 r. obywatele zarabiający powyżej 153,3 tys. euro rocznie będą płacić podatek dochodowy zwiększony o 2,5 punktu procentowego, do 49 proc. Pozbawiono ich też ulg podatkowych z tytułu wydatków na oświatę i służbę zdrowia. Z kolei dla podmiotów gospodarczych z rocznymi zyskami powyżej 1,5 mln euro podatek CIT podwyższono o 3 punkty procentowe, do 28 proc.
Według szacunków rządu, podwyższenie obu podatków przyniesie portugalskiemu budżetowi prawie 100 mln euro rocznie. Decyzja o wyższym opodatkowaniu obywateli i przedsiębiorstw spotkała się już z krytyką opozycji, a także byłych liderów rządzącej centroprawicowej Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej. Manuela Ferreira Leite i Marcelo Rebelo de Sousa uznali podniesienie podatków za "nadmierne wyrzeczenie dla narodu, które nie rozwiąże problemów portugalskiej gospodarki".
W porozumieniu zawartym z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc, a w 2013 roku - 3 proc.
pap, ps