Turcja ostrzega Cypr: nie szukajcie tu gazu
Ankara zakwestionowała ważność kontraktów na poszukiwanie gazu zawartych przez Republikę Cypryjską - należące do Unii Europejskiej państwo, z którym Turcja nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych. Spór między obu państwami trwa od dziesięcioleci. Zaostrzył się, gdy Cypryjczycy podjęli próby współpracy gazowej z Izraelem w okresie bardzo napiętych stosunków Izraela z Turcją.
Ankara stoi na stanowisku, że Republika Cypryjska nie ma prawa do wierceń dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie zjednoczenia wyspy. Turcja postrzega się jako gwarant praw tureckiego Cypru Północnego - terytorium uznanego za niepodległe państwo wyłącznie przez Ankarę.
Associated Press wskazuje, że granica morska jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii między Turcją a Cyprem. Oba te kraje starają się określić swe prawa do eksploatacji złóż ropy na obszarze szelfu kontynentalnego na Morzu Egejskim. Wytyczenie przez Ankarę granicy na szelfie zaogniłoby stosunki Turcji z Cyprem i Grecją.
Ankara ostrzega, że poszukiwanie przez Republikę Cypryjską złóż gazu może przeszkodzić w trwającej właśnie rundzie rozmów pokojowych, których celem jest zjednoczenie Cypru. Turcja kwestionuje również prawo do poszukiwania gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego przez Izrael, który ogłosił, że odkrył tam duże zasoby tego surowca.
Stosunki turecko-izraelskie są bardzo napięte od czasu ataku komandosów Izraela na Flotyllę Wolności, która w zeszłym roku usiłowała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy; zginęło wtedy dziewięciu Turków.
Przedstawiciele władz Turcji i Cypru Północnego zapowiedzieli w czwartek w Ankarze zawarcie "porozumienia ws. delimitacji szelfu kontynentalnego", jeśli Republika Cypryjska nie zrezygnuje z wierceń. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek na wyspie.
zew, PAP