W Polsce rzeki można zanieczyszczać bezkarnie
Remont obiektu zakończył się w 2010 r. W 2011 r. ścieki były badane w dwóch laboratoriach. Badania wykazały, że w ściekach oczyszczonych w Sitkówce szkodliwych substancji jest kilkakrotnie mniej niż dopuszczają normy.
- Badania potwierdziły wymagany efekt ekologiczny. Woda w Bobrzy poniżej miejsca zrzutu ścieków ma II klasę czystości, a wcześniej przez duży stopień zanieczyszczenia nie mieściła się w klasyfikacji - mówiła Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Małgorzata Janiszewska.
Prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz stwierdził, że gdyby oczyszczalnia nie została zmodernizowana, to kary trzeba byłoby zapłacić - finansowo odczuliby to klienci przedsiębiorstwa. - Obiekt i tak musielibyśmy wyremontować. Wymagałoby to olbrzymich kosztów, a środowisko naturalne nadal byłoby zanieczyszczane - dodał prezes.
Przeprowadzona w latach 2008-2010 r. modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce kosztowała niecałe 238 mln zł. Unia Europejska dofinansowała inwestycję kwotą 62,5 mln zł.
zew, PAP