Wina będą miały nowe banderole. Skąd ta zmiana?
Poza tym nowe banderole pomogą mniejszym winiarzom, w tym np. producentom miodów pitnych, którzy produkują na mniejszą skalę, a zakup sprzętu do nakładania banderol był dla nich znaczącym wydatkiem.
Apele wysłuchane
Jak pisze „Rzeczpospolita” urzędnicy przychylili się do apeli branży winiarskiej, w tym importerów, by znaki akcyzy były mniejsze, samoprzylepne i bardziej estetyczne.
Dotychczasowe banderole są o wymiarach 160 x 16 mm (butelki powyżej 0,5 l) lub 110 x 14 mm (butelki mniejsze). Banderole, które wejdą w lipcu 2021 roku będą miały jeden wymiar, 50 x 16 mm.
Nowy sposób naklejania
Dotąd naklejanie banderol było ściśle określone, muszą znaleźć się na główce butelki, w kształcie litery „u”. Według nowych przepisów będzie je można nakleić także na inne sposoby, na wszystkie produkty winiarskie (wina, cydry, miody pitne).
„Rzeczpospolita” cytuje Annę Kalinowską, członka zarządu w Henkell Freixenet Polska: – Nowe banderole są bardziej estetyczne, mniejsze i można je aplikować w kilku różnych miejscach opakowania. Z kolei Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów mówi, że „znaki akcyzy na podłożu samoprzylepnym przyspieszą proces klejenia”.