Thun krytykowana po słowach ws. kopalni Turów. „Symbol Targowicy naszych czasów”
Decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów wywołała sporo kontrowersji. Sebastian Kaleta zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie sędzi Rosario Silva de Lapuerta, która zajmowała się sprawą. Pod wpisem wiceministra sprawiedliwości pojawił się komentarz Róży Thun, do niedawna europosłanki Koalicji Obywatelskiej. „Brawo pani sędzio!” – napisała polityk.
Słowa Róży Thun odbiły się szerokim echem na Twitterze. „Ta Pani tym wpisem przekroczyła nieprzekraczalną granicę...Wszyscy Mieszkańcy Śląska powinni się o tym dowiedzieć” – stwierdziła posłanka PiS Anna Kwiecień. „To symbol Targowicy naszych czasów” – dodał szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Z kolei Patryk Jaki ocenił na swoim profilu na Facebooku, że „tradycyjnie w Polsce znajdą się lizusy »zewnętrzne« tłumaczące bezprawie oraz okazujące niesłychaną radość, że »dokopali Polsce«”.
Wyrok TSUE ws. kopalni Turów
21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Do TSUE taki wniosek zgłosili Czesi, którzy podnosili, że polskie władze wydały kopalni Turów koncesję bez wykonania oceny wpływu tej decyzji na środowisko. W dodatku Praga alarmuje, że kopalnia, która ma być powiększana, już wpływa na obniżanie się wód gruntowych po stronie czeskiej.
Właśnie na tę argumentację postawiło TSUE, decydując się na taki krok. Trybunał zaznaczył, że dotarły do niego stanowiska, że wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów może przełożyć się na zmniejszenie produkcji energii w Elektrowni Turów, ale ocenił: „Polska nie wykazała w wystarczający sposób, że zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów wiązałoby się z rzeczywistym zagrożeniem jej bezpieczeństwa energetycznego”.
KE: Polska musi wykonać wyrok
Komisja Europejska zajęła stanowisko w sprawie wyroku TSUE dotyczącego kopalni w Turowie. Jak podaje RMF FM, KE uznała, że Polska musi się dostosować do decyzji TSUE, który nakazuje natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu wydania prawomocnego wyroku. Rzeczniczka KE Viviane Loonela dodała, że Komisja będzie monitorować wykonanie wydanego nakazu. Jednocześnie KE nie doprecyzowała, co dokładnie ma na myśli w kwestii natychmiastowego dostosowania się do decyzji.