Minimalny CIT. Soboń wylicza, kiedy możemy się go spodziewać
Artur Soboń, wiceszef resortu finansów, poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że ministerstwo przygotowało projekt dotyczący tzw. minimalnego CIT-u. Po konsultacjach trafi do Rady Ministrów, która będzie mogła przyjąć projekt pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
—Nowe rozwiązania dotyczące CIT mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. — dodał.
Projekt przewiduje m.in. zawieszenie stosowania przepisów art. 24ca ustawy CIT w okresie 1 roku, tj. od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz podwyższenie do 2 proc. wskaźnika rentowności, przy jednoczesnej zmianie metodologii jego wyliczania (m.in. wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu środków trwałych, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej, wyłączenie wartości podatku akcyzowego).
Soboń przekonuje o większej stabilności podatkowej
W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Artur Soboń mówił, że zmiany „będą gwarantować większą stabilność podatkową”. Pytany o szczegóły, wiceszef resortu finansów podkreślił, że rządzącym „przyświecają analogiczne motywy jak przy zmianach w podatku od osób fizycznych”.
– Uznaliśmy, że to nie jest dobry czas na jakieś zupełnie nowe rozwiązania. W przypadku PIT takim rozwiązaniem była skomplikowana ulga dla klasy średniej, w przypadku podatku od firm tzw. minimalny CIT wprowadzony przez przepisy Polskiego Ładu. Chodzi o sytuację, w której ktoś prowadzi spółki w taki sposób, by nie wykazywać rentowności. Moim zdaniem rok 2022 – naznaczony szokami popandemicznymi, energetycznymi czy wojennymi – nie jest właściwym czasem do tego, by sprawdzać, czy tak faktycznie jest, czy nie – mówił Soboń.
Czy CIT zniknie?
Pytany, czy jest szansa, że podatek CIT zniknie, wiceminister finansów odpowiada: – Chcielibyśmy zawiesić na rok minimalny CIT i zaproponować od 2023 r. nowe rozwiązanie – bardziej zrozumiałe, czytelne i, mam nadzieję, bardziej przewidywalne w stosowaniu. Czekamy na wpis do wykazu prac rządu. Chcemy jak najszybciej zacząć konsultacje tych pomysłów z poszczególnymi branżami – mówi w rozmowie z gazetą Soboń.