Najgorszy kraj dla biznesu. Polska w niechlubnej „czołówce”
Już drugi raz z rzędu Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu państw, w której najtrudniej prowadzi się własny biznes. W rankingu pod uwagę wzięto 77 państw, które wytwarzają 92 proc. PKB i odpowiadają za 95 proc. inwestycji zagranicznych.
Polski Ład utrudnia
Jak podaje „Puls Biznesu”, za tak zły wynik odpowiada w dużej mierze Polski Ład, który miał poprawić przepisy podatkowe. Zmienił także przepisy dotyczące korporacji, przedsiębiorców i pracowników, w tym sposób naliczania wynagrodzeń. Przedsiębiorcy dostawali niejasne sygnały, a tempo wprowadzanych zmian było zawrotne, przez co łatwo było się pogubić w nowych regulacjach.
Jak pisze dziennik, Polski Ład zagmatwał też przepisy prawa pracy, która i tak były już skomplikowane. Przez prawny bałagan, Polska staje się mniej atrakcyjna dla zagranicznych firm.
„To kosztowne wyzwanie dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie przejrzystość i prostotę regulacyjną” - powiedziała Joanna Romańczuk, dyrektorka odpowiedzialnej za przygotowanie rankingu TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej, cytowana przez „Puls Biznesu”.
Tu przedsiębiorcy mają najtrudniej
W przygotowanym przez TMF Group rankingu Polska znalazła się na 10. miejscu na świecie i 4. w Europie. To to wysoko, ale wciąż poza podium. Gdzie zatem biznes prowadzi się jeszcze trudniej?
Wśród krajów europejskich pierwsze miejsce zajmuje Francja. To wynik zmian, jakie wprowadzono w przepisach po wybuchu pandemii koronawirusa. Uchwalono wtedy przepisy korzystne dla pracowników, oraz rozwiązania, które wspierały prywatne firmy, ale jednocześnie dodatkowo komplikowały przepisy. Kolejne miejsca na niechlubnym "podium" zajmuje Gracja i Włochy.