Prąd z atomu będzie nawet cztery razy tańszy. PIE podaje jeszcze jedną zaletę
Polska szykuje się do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Rząd do końca roku ma wybrać także partnera technologicznego, który dostarczy reaktory. W grze o kontrakt są amerykański Westinghouse, francuski EDF i południowokoreańskie KHNP.
Prąd z atomu będzie dużo tańszy
Bardzo ciekawe wyliczenia w tym temacie przedstawił Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci obliczyli, jaką oszczędnością dla klientów będzie uruchomienie polskiej elektrowni jądrowej.
„Koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr” – czytamy w „Tygodniku PIE”.
Uran dużo tańszy od węgla
Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że największa oszczędność w cyklu życia elektrowni jądrowej w porównaniu do węglowej, wynika z kosztów paliwa wymaganego na napędzania reaktorów.
„Niższy koszt energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe wynika głównie ze znacznie niższych kosztów paliwa (ok. 2,5-3 gr/kWh) niż w elektrowniach węglowych, dla których do cen węgla trzeba także doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2 (łącznie 44,8 gr/kWh). Elektrownie węglowe pozostają więc znacznie bardziej wrażliwe na czynniki o dużej zmienności” – czytamy w analizie przygotowanej przez PIE.
Elektrownie atomowe są niemal zeroemisyjne
Instytut wskazuje na jeszcze jeden bardzo istotny głównie ze względu na normy Unii Europejskiej, czynnik. Chodzi o emisyjność elektrowni jądrowych, a właściwie jej brak. O emisji gazów cieplarnianych można mówić wyłącznie w kontekście wydobywania i transportu paliwa. Samo wytwarzanie energii nie ma takich efektów ubocznych.
„Poza wyższą opłacalnością elektrownie jądrowe charakteryzują się zerową emisją bezpośrednią i bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (tj. wytworzenie komponentów, proces budowy, działanie elektrowni, logistyka, rozbiórka, utylizacja odpadów) wynoszącą średnio 12 gCO 2 /kWh. Według Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, jest to taki sam wynik jak dla wiatraków na lądzie (onshore), ponad 3-krotnie niższy od fotowoltaiki instalowanej na dachach budynków (średnio 41 gCO 2 /kWh) i od 61 do 76 razy niższy niż dla energetyki węglowej (od 740 do 910 gCO 2 /kWh w całym cyklu życia dla nowych elektrowni węglowych)” – czytamy dalej w raporcie.