Duża podwyżka stóp proc. Węgierski bank podjął decyzję
Po podniesieniu stóp proc. o 100 pkt bazowych główna stopa na Węgrzech wynosi 11,75 proc. Od czerwca węgierski bank centralny dokonuje gwałtownych podwyżek. Dlatego analitycy spodziewali się takiego wzrostu.
„W oparciu o naszą zaktualizowaną prognozę inflacji oczekujemy, że obok podwyżki raczej wcześniej niż później pojawią się również dodatkowe działania, które mogłyby pomóc w ograniczeniu nadmiaru płynności, a tym samym poprawić transmisję monetarną, wspierając forinta” – czytamy w komentarzu ekonomistów ING Banku Śląskiego.
Drogie kredyty
Z powodu szalejącej inflacji większość banków centralnych na świecie zdecydowała się na podniesienie poziomu stóp procentowych. W Polsce główna stopa wynosi obecnie 6,5 proc. Szef NBP prognozuje, że w sierpniu inflacja może jeszcze nieznacznie wzrosnąć, ale po wakacjach „powinna się jednak znaleźć w trendzie spadkowym” i RPP musi „wybrać taki moment, kiedy zatrzymujemy cykl podwyżek stóp procentowych”.
– Z dyskusji RPP może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb albo dwa razy po 25 pb. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. Działamy w sposób pragmatyczny — powiedział w wywiadzie dla portalu Business Insider Adam Glapiński.
Inflacja nie odpuszcza
inflacja w lipcu wyniosła 15,6 proc. rok do roku. Największe wzrosty odnotowano w następujących obszarach: transport (27,7 proc.), użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (25,3 proc.), restauracje i hotele (16,4 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (15,3 proc.), oraz rekreacja i kultura (11,3 proc.).