Miliardy dla samorządów jeszcze w tym roku
Podpisana przez prezydenta ustawa ma zrekompensować jednostkom samorządu terytorialnego ubytki w dochodach związane z kryzysem na rynku paliw, drożejącą energią i ciepłem. Każda z gmin otrzyma nie mniej niż 2,8 mln zł; powiaty nie mniej niż 6 mln zł; województwa nie mniej niż 32,6 mln zł.
Dwie składowe
Łączna kwota dodatkowych dochodów 13,673 mld zł — składa się z dwóch składowych. Pierwsza (7,793 mld zł) – nawiązuje do wysokości części rozwojowej subwencji, która zostałaby przekazana odpowiednio do gmin, powiatów i województw w roku 2023.
Środki z tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki, proporcjonalnie do wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT planowanych na rok 2023.
Druga kwota składowa (5,880 mld zł) zostanie rozdzielona na części przysługujące poszczególnym gminom, powiatom i województwom proporcjonalnie do wysokości udziału planowanych na rok 2023 dochodów z tytułu udziałów we wpływach z PIT, przy czym każdy samorząd otrzyma pewną minimalną gwarantowaną kwotę dodatkowych dochodów.
Pieniądze na inwestycje
Jak podaje resort finansów, dodatkowe środki dla samorządów mają pomóc w upowszechnieniu zastosowania energooszczędnych technologii i długofalowemu obniżeniu rachunków za energię czy ciepło.
„Samorządy na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej oraz ograniczeniem kosztów zakupu ciepła będą zobowiązane przeznaczyć nie mniej niż równowartość 15 proc. kwot otrzymanych w 2022 r. dodatkowych dochodów z tytułu PIT w latach 2022–2025” – czytamy w komunikacie ministerstwa.