Wypłata KPO. Kolegium komisarzy zaakceptowało propozycje Polski
We wtorek w Strasburgu kolegium komisarzy Komisji Europejskiej zaakceptowało kierunkowe rozwiązania ustaw sądowych zaproponowane przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka, zmierzające do wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych. Kamienie milowe są warunkiem wypłacenia pieniędzy z KPO.
Ustawa w Sejmie jeszcze w tym tygodniu?
Jak podają „Wydarzenia" Polsat News, nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym tygodniu.
W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował, że Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne ws. polskiego KPO. Dokument – jak przekazał Puda – podpisał komisarz Paolo Gentiloni. – Ustalenia operacyjne zostały podpisane przez pana Komisarza Paolo Gentiloni. Otwiera nam to formalną możliwość, złożenia wniosku o płatność do KE. Wynegocjowanie z KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich – napisał Puda.
Polskie KPO zostało przez Komisję Europejską zaakceptowane w czerwcu br., jednak należne nam pieniądze nie zostały wypłacone ze względu na niewypełnienie wspomnianych kamieni milowych, dotyczących głównie niezależności sądownictwa i Ustawy o Sądzie Najwyższym, która stała się punktem spornym z Komisją Europejską.
Komisja uznała, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Chodzi o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.