Kara UOKiK. Allegro reaguje
W czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nałożył na spółkę Allegro kary w łącznej wysokości 210 mln złotych. Zdaniem szefa UOKiK spółka dopuściła się złamania reguł konkurencji.
Po południu spółka Allegro wydała komunikat, w którym informuje, że nie zgadza się z decyzją i zamierza się od niej odwołać.
„Po doręczeniu Decyzji Allegro PL przeanalizuje uzasadnienie decyzji i podejmie kroki zmierzające do jej uchylenia. Allegro PL nie zgadza się z decyzją” – czytamy w komunikacie.
„Zdecydowana większość, tj. 99 proc. sprzedaży na platformie Allegro PL jest dokonywane przez 3P, a 1P odpowiada jedynie za pozostałe 1 proc. sprzedaży” – dodaje spółka, odpowiadając na zarzuty o faworyzowanie własnego sklepu, kosztem mniejszych sprzedawców.
Gigant handlowy
Serwis Allegro jest największą polską platformą zajmującą się handlem online. Pozycja giganta niejako zmusza właścicieli sklepów do prowadzenia biznesu za jej pośrednictwem.
„Dla niektórych przedsiębiorców, zwłaszcza małych, możliwość sprzedaży na portalu allegro.pl może być jedynym sposobem na dotarcie do szerokiego kręgu klientów. Allegro w relacjach ze sprzedawcami działającymi na platformie allegro.pl pełni podwójną funkcję. Z jednej strony jest platformą pośredniczącą w handlu elektronicznym, natomiast z drugiej rywalizuje na tej platformie z innymi sprzedawcami, w szczególności poprzez własny sklep internetowy – Oficjalny Sklep Allegro” – czytamy w komunikacie UOKiK.
Zdaniem kontrolerów UOKiK, spółka Allegro wykorzystywała swoją dominującą pozycję w niedozwolony sposób.
Umowy z klientami
Druga wydana decyzja dotyczy zasad współpracy między Allegro a konsumentami. Urząd zbadał regulaminy, z których korzystają osoby zakładające konto, by kupować za pośrednictwem platformy oraz użytkownicy usługi „Allegro Smart!” – umożliwiającej bezpłatną dostawę nabywanych towarów.
"W stosowanych regulaminach platforma zastrzegła sobie, że będzie mogła zmienić warunki np. w przypadku wystąpienia zmian technologicznych i funkcjonalnych lub uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych. W wydanej dziś decyzji Prezes UOKiK uznał, że stosowane przez Allegro klauzule modyfikacyjne są niedozwolone – zezwalają bowiem na dokonanie jednostronnych zmian w umowach, nie precyzując jednocześnie jasno zakresu oraz przesłanek ich wprowadzenia" – czytamy w komunikacie UOKiK.