Zerowy VAT na żywność do czerwca. Zapytano rzecznika rządu, co dalej?
Z danych przedstawionych w zeszłym tygodniu przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że inflacja w lutym wyniosła 18,4 proc., co jest najwyższym wynikiem od końca 1996 roku. – W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 1,8 proc.), rekreacji i kultury (o 2,3 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 2,4 proc.) oraz mieszkania (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,44 pkt proc., po 0,14 pkt proc. i o 0,13 pkt proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,04 pkt proc. – informował w komunikacie GUS.
Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony?
W porównaniu z lutym zeszłego roku aż o 24 proc. wzrosły ceny żywności. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller pytany był m.in. o przedłużenie zerowego VAT-u na żywność. – W zakresie tarcz antyinflacyjnych decyzje podejmujemy praktycznie z 2-, 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Te decyzje zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeśli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze – powiedział rzecznik rządu.
Przypomnijmy, że 31 grudnia zeszłego roku upłynął termin obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Wraz z początkiem 2023 roku do poprzednich poziomów wrócił VAT na gaz, prąd, paliwo i ciepło systemowe. Zerowy VAT na żywność jak na razie ma obowiązywać do 30 czerwca br.
Pod koniec zeszłego roku wicepremier, a zarazem minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział w Radiu Plus, że wzrost cen żywności powinien wyhamować w maju – czerwcu br. – Może ceny żywności nie staną, ale wzrost cen będzie zupełnie inny, niż teraz – powiedział szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.