Inflacja w strefie euro. Przerwana seria spadków
Z przedstawionych we wtorek wstępnych danych Eurostatu wynika, że inflacja HICP w strefie euro wyniosła w kwietniu 7 proc., wobec 6,9 proc. miesiąc wcześniej. Dzisiejsze dane są zgodne z konsensusem rynkowym.
Inflacja w strefie euro. Tym razem spadku nie ma
– Patrząc na główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że żywność, alkohol; tytoń będą miały najwyższą roczną stopę w kwietniu (13,6 proc. w porównaniu z 15,5 proc. w marcu), następnie towary przemysłowe nieenergetyczne (6,2 proc. w porównaniu z 6,6 proc. w marcu), usługi (5,2 proc. w porównaniu z 5,1 proc. w marcu) i energia (2,5 proc. w porównaniu z -0,9 proc. w marcu) – czytamy w komunikacie unijnego urzędu statystycznego.
Za sprawą dzisiejszym danych – jak zauważa serwis Bankier.pl – przerwana została seria pięciu z rzędu spadków rocznej dynamiki HICP. W październiku zeszłego roku wskaźnik ten osiągnął historyczny rekord na poziomie 10,6 proc., by w kolejnych miesiącach obniżać się w wyniku spadku cen energii (gazu i prądu) oraz efektu wysokiej bazy porównawczej w przypadku cen paliw. Kwiecień był zarazem 22 miesiącem z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Aby sprowadzić inflację do celu, EBC w marcu zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, ponownie w wymiarze 50 punktów bazowych. Zapewne w najbliższy czwartek instytucja dokona kolejnej, prawdopodobnie 25 -punktowej podwyżki stóp procentowych.
Inflacja w UE
Z niedawnych danych Eurostatu wynika, że inflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w marcu 8,3 proc. w ujęciu rocznym. Najwyższe roczne stopy odnotowano na Węgrzech (25,6 proc.), Łotwie (17,2 proc.) i w Czechach (16,5 proc.). Po drugiej stronie są Luksemburg (2,9 proc.), Hiszpania (3,1 proc.) oraz Holandia (4,5 proc.).
Pełne dane o inflacji HICP w strefie euro w kwietniu opublikowane zostaną 17 maja br.