Inflacja HICP w Polsce wyniosła w marcu 2023 r. 15,2 proc. w ujęciu rocznym, wobec 17,2 proc. inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 1,1 proc.
Inflacja w Europie. Luksemburg liderem
W całej UE inflacja HICP wyniosła w marcu 8,3 proc. w ujęciu rocznym.
Najniższe roczne stopy zarejestrowano w Luksemburgu (2,9 proc.), Hiszpanii (3,1 proc.) i Holandii (4,5 proc.). Na drugim końcu skali nadal notowane są wysokie, dwucyfrowe wyniki. Najwyższe roczne stopy odnotowano na Węgrzech (25,6 proc.), Łotwie (17,2 proc.) i w Czechach (16,5 proc.). W porównaniu do lutego, roczna inflacja spadła w dwudziestu pięciu państwach członkowskich, a w dwóch wzrosła.
Inflacja konsumencka w dół
31 marca Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że Inflacja konsumencka wyniosła 16,2 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1 proc. w marcu, podał też GUS.
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,2 proc. (wskaźnik cen 116,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1 proc. (wskaźnik cen 101,1)” – czytamy w komunikacie.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 24 proc. r/r, nośników energii wzrosły o 26 proc., paliw do prywatnych środków transportu wrosły o 0,2 proc., podano w komunikacie.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,3 proc. m/m, nośników energii spadły o 0,6 proc., cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,8 proc.
Średnia wyliczona z prognoz ekonomistów wskazywała, że szybki szacunek inflacji za marzec wyniesie 15,9 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym eksperci zakładali wzrost inflacji o 1 proc., czyli niewiele mniej, niż GUS przedstawił za luty (1,2 proc.).
Czytaj też:
Inflacja. MFW prognozuje, że za wcześnie na żegnanie się ze wzrostem cenCzytaj też:
Inflacja w Czechach zwalnia. Potaniały m.in. jaja i masło