Janusz Filipiak nie żyje. Zmarł jeden z najbogatszych Polaków
W wieku 71 lat zmarł Janusz Filipiak, prezes Comarchu i klubu piłkarskiego Cracovia. Poinformował o tym zarząd Comarchu. Filipiak był jednym z najlepiej opłacanych menadżerów polskich spółek giełdowych. W 2020 roku zarobił ponad 18,4 mln złotych, ale i we wcześniejszych latach bił rekordy – w 2010 roku było to „zaledwie” 4,8 mln, ale już w 2012 – ponad 12,3 mln zł. Rok 2017 przyniósł Filipiakowi natomiast 13,5 mln zł zysku. Biznesmen wielokrotnie pojawiał się w rankingu 100 Najbogatszych Wprost.
Kim był Janusz Filipiak, założyciel Comarchu?
Janusz Filipiak, zanim zaczął w biznesie, robił karierę naukową. Urodzony w 1952 roku w Bydgoszczy Filipiak skończył studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej, później uzyskał stopień doktora i doktora habilitowanego, a w 1991 roku – tytuł profesora nauk technicznych. Filipiak zajmował się naukowo telekomunikacją i szeroko pojętą informatyką.
Jeszcze w trakcie kariery naukowej pracował w zagranicznych firmach zajmujących się telekomunikacją, a w 1993 roku postanowił postawić na własny biznes: tak też powstała firma Comarch, która początkowo działała na terenie AGH. Zaraz potem firma zaczęła się rozwijać, zdobywała pierwsze duże kontrakty (np. dla Telekomunikacji Polskiej), a w 1999 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tuż po udanym debiucie biznesmen po raz pierwszy trafił do rankingu 100 Najbogatszych Wprost.
Firma rodzinna
W Comarchu ważne funkcji pełni także żona profesora, czyli Elżbieta Filipiak, która zasiada w składzie Rady Nadzorczej Comarchu, pełni też funkcje w spółkach Grupy Comarch. Elżbieta Filipiak prowadzi też restaurację „Wierzynek” przy Rynku Głównym w Krakowie. Wieloletnią członkinią rady nadzorczej spółki była też córka Janusza Filipiaka, Anna Pruska, która została powołana na tymczasową prezes Comarchu kilka dni po tym, jak Janusz Filipiak trafił do szpitala.
Oprócz działalności na rynku telekomunikacyjnym Janusz Filipiak zaangażowany był także w sport. Od 2004 roku był prezesem i właścicielem spółki MKS Cracovia. Biznesmen nie tracił też kontaktu ze środowiskiem naukowym, od 2019 roku był Przewodniczącym Rady Uczelni Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.