Nowe ministerstwo poza Warszawą. Wiadomo, kiedy powstanie
W sobotę minie miesiąc od powołania rządu Donalda Tuska. Poszczególne resorty pracują, wciąż nie ma jednak wśród nich zapowiadanego w kampanii Ministerstwa Przemysłu.
Ministerstwo Przemysłu. Kiedy powstanie?
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawiła się informacja dotycząca przygotowywanego projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Osobą odpowiedzialną za projekt jest mianowana na szefową resortu przemysłu Marzena Czarnecka. Projekt ma zostać przyjęty do końca marca.
– Projekt przewiduje utworzenie Ministerstwa Przemysłu przez wydzielenie z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu — napisano.
Warto podkreślić, że nowe ministerstwo zlokalizowane będzie nie jak pozostałe resorty w Warszawie, a na Śląsku. Jak pisze Business Insider Polska, wojewoda śląski Marek Wójcik zlecił przegląd nieruchomości Skarbu Państwa na terenie Katowic pod kątem ulokowania w nich siedziby Ministerstwa Przemysłu.
Utworzenie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku to jeden ze „100 na konkretów na 100 dni" zapowiadanych w kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską.
Jak mówił tuż przed powołaniem rządu Donald Tusk, zlokalizowanie nowego resortu w Katowicach „wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk to nadzieje i zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie".
Kim jest Marzena Czarnecka?
Szefowa Ministerstwa Przemysłu Marzena Czarnecka jest profesorem i kierownikiem w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jest wykładowcą uniwersytetów w Europie, w tym w Saarbrücken (Niemcy) czy w Granadzie (Hiszpania) i sędzią Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Jak zauważa serwis Money.pl Czarnecka to prawnik ze szczególnym doświadczeniem w energetyce i prawach konsumentów. Prowadziła i uczestniczyła w licznych projektach międzynarodowych i krajowych dotyczących prawa energetycznego. Jest autorką i współautorką ponad 50 publikacji z tej dziedziny.