Podatek Belki do zmiany. Minister Domański zdradził kierunek nowelizacji przepisów
Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w 2002 roku, gdy ujawniono duża dziurę budżetową i na różne sposoby trzeba było łatać finanse państwa. Ówczesny minister finansów w rządzie Leszka Millera, Marek Belka, zaproponował obłożenie 19 proc. podatkiem zysków z lokat, obligacji, akcji. Po dwóch dekadach podatek nadal obowiązuje i jest zmorą oszczędzających, bo ogranicza zysk. Opozycja postulowała zmianę przepisów, tak by podatek nie obowiązywał w czasie wysokie inflacji, gdy oprocentowanie lokat i tak było dużo niższe niż tempo wzrostu cen.
Minister finansów Andrzej Domański powiedział wczoraj, że jest szansa na korzystne dla oszczędzających zmiany w tym podatku. W wywiadzie dla TVN24 poinformował, że „na pewno w lutym przedstawimy całe rozwiązanie dotyczące obniżenia podatku Belki”. Była to jedna z obietnic składanych przez Koalicję Obywatelską przed wyborami.
Zaznaczył, że nie będzie to całkowite zniesienie podatku od zysków kapitałowych, a wysokość daniny uzależniona będzie od osiągniętych zysków. Pytany, jakie będą progi, od których zależeć ma wysokość podatku, Domański, wskazał, że „przedstawi to po konsultacjach z zainteresowanymi grupami”.
Nie będzie KSeF w tym roku
Wczoraj minister Domański ogłosił też duża zmianę dla przedsiębiorców: Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie w 2024 roku. – Wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur w 2024 roku. Problemy te dotyczą kodu, systemu, jego funkcjonalności oraz wydajności — stwierdził podczas konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Domański zapowiedział, że już dzisiaj ogłoszony zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu. – Być może wykaże on kolejne, potencjalne błędy — nie wykluczył Domański.
To jednak tylko odłożenie w czasie zmiany w sposobie wystawiania faktur. – Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system i informatyzować polska gospodarką. Z drugiej strony wprowadzenie KSeF nie może zagrażać stabilności działalności gospodarczej — wskazał szef MF.