Ostatni dzień składania wniosków o 12 tys. na dziecko. Spóźnialscy mogą stracić część kwoty
12 tys. zł, które można otrzymać, wedle preferencji, w 12 ramach po tysiąc złotych lub 24 ratach po 500 zł, należą się na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie nie przysługuje na jedynaków ani pierwsze dziecko.
Program wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i jest jednym z elementów Polskiego Ładu. W styczniu wnioski o pieniądze powinni złożyć rodzice dziecka, które skończyło pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat. Świadczenie zostanie wtedy przyznane od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.
Terminy składania wniosków dla dzieci urodzonych później prezentuje poniższa grafika:
Jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Wnioski o kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w przypadku bliźniaków
Jak zostało powiedziane, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie – nawet jeśli starsze dziecko jest już pełnoletnie. Ustawowa definicja pierwszego dziecka oznacza bowiem najstarsze dziecko w rodzinie bez względu na jego wiek. A co w przypadku bliźniaków? Jeśli dzieci urodzą się tego samego dnia, rodzice wskazują, które z nich jest starsze.