Prezydent podpisał przedłużenie tarczy antyinflacyjnej
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podatkowej, która przedłuża obowiązywanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca grudnia.
Podpis prezydent oznacza, że rozwiązania wprowadzone w ramach złagodzenia skutków inflacji będą obowiązywać nie do 31 października, a do 31 grudnia.
Niższe stawki VAT
Tarcze antyinflacyjne, które działają od początku roku (a częściowo już od grudnia 2021 r.), obniżają ceny niektórych produktów, przez obniżenie stawek podatku VAT i rezygnację z akcyzy.
W ramach tarczy antyinflacyjnej obniżona została stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.). Stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., zaś stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc.
Zerowa stawka VAT obowiązuje także w przypadku podstawowych produktów spożywczych, oraz wykorzystywanych w rolnictwie nawozów sztucznych.
Według szacunków Ministerstwa Finansów tarcze antyinflacyjne obniżają wskaźnik inflacji o ok. 1,5 do 2 pkt proc.
Inflacja
Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc., czyli dokładnie tyle, ile wynikało ze wstępnego szacunku GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,6%.
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,2% (przy wzroście cen towarów – o 18,7 proc. i usług – o 12,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,6 proc. (w tym towarów – o 1,7 proc. i usług – o 1,3 proc.)” – czytamy w komunikacie.
Inflacja w Polsce jest obecnie najwyższa od 25 lat. I wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nadal będzie wysoka. Zdaniem ekspertów, na początku przyszłego roku może pobić kolejne rekordy.