Rzecznik rządu tłumaczy zamieszanie z Polskim Ładem. Padł termin wypłat korygujących pensje
Chaos wokół Polskiego Ładu i zmianach w podatkach trwa w najlepsze, a obecnie trwa łatanie niektórych przepisów. 7 stycznia minister finansów wydał rozporządzenie, które ma naprawić jeden z problemów: po 1 stycznia wiele osób skarżyło się, że mimo zapewnień rządu, że ich pensje będą wyższe, otrzymało niższe wynagrodzenia.
Rozporządzenie ministra po problemach z Polskim Ładem
Tadeusz Kościński wydał więc rozporządzenie, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy. „Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji „na rękę”, niż te wynikające z założeń programu. Chcemy, by osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jak najszybciej dostały wyrównanie wypłaty pensji” – to komunikat Ministerstwa Finansów w tej sprawie.
Dzień po wydaniu tego rozporządzenia zwołano konferencję, podczas której rzecznik rządu Piotr Müller oraz wiceminister finansów Jan Sarnowski, wyjaśniali, co spowodowało te problemy i jak zostały naprawione.
Kiedy wypłaty „korygujące” pensję w 2022 roku? Rzecznik rządu podał termin
– Niestety w sposób nieprawidłowy wypłacono niższe wynagrodzenia, niż wynika to z obniżonych podatków. Minister finansów podpisał rozporządzenie, które obliguje, aby w przyszłym tygodniu wypłacono różnice, które wynikają z tego błędu – powiedział Müller, wskazując też termin, w którym można oczekiwać „wyrównawczej” wypłaty.
– Każda osoba, która otrzymała niższe wynagrodzenie niż powinna, otrzyma dodatkowy przelew, który koryguje różnicę. Chcemy, żeby wyższe pensje były wypłacane co miesiąc, a nie w rozliczeniu rocznym – przekazał rzecznik rządu.
Za to zamieszanie z Polskim Ładem przepraszał m.in. Mateusz Morawiecki, a także rzecznik rządu. – Każda duża reforma zmaga się z wyzwaniami, które trzeba poprawiać – tłumaczył Müller.