W rozmowie z RMF FM Tomasz Urbański, członek Konfederacji Przedsiębiorców Lewiatan, wskazał, że wprowadzenie zasady, iż funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mogą przeprowadzać kontrole przedsiębiorców bez zapowiedzi. - Mogą być bardziej uciążliwe, mogą powodować pewien paraliż w działaniu firm. Nawet jeżeli są to kontrole prewencyjne, które mają coś sprawdzić, to też wprowadza pewien zamęt - ocenił Tomasz Urbański, członek Konfederacji Przedsiębiorców Lewiatan. Jak dodał, ewentualne odwołanie od decyzji kontrolera złożyć można będzie odwołanie jedynie... do tej samej instytucji, która kontrolę przeprowadzała.
Z kolei w ocenie, Sławomira Siwego, szefa związku Celnicy PL, nowelizacja „wchodzi zbyt szybko” i „jest nieprzygotowana” oraz może spowodować spadek wpływów do budżetu państwa. Co więcej, nie wskazano, jak wielu celników straci pracę.
Krajowa Administracja Skarbowa, która łączy kompetencje administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej, rozpoczęła działalność 1 marca. KAS zyskał też dodatkowe uprawnienia, które mają pomóc w walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami, m.in.: kontrole bez uprzedzenia, dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą czy wykorzystanie psów tropiących. KAS gromadzić może wszystkie dane o podatnikach, podkreślił Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska”.
Wraz z wejściem KAS zniesiony został obowiązek zawiadamiana podatnika o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Jeśli zachodzi podejrzenie, że podatnik specjalnie nie przestrzega przepisów oraz istnieją okoliczności do niezwłocznego przeprowadzenia kontroli, będzie mogła zostać wszczęta na podstawie samej legitymacji służbowej urzędnika. A ten będzie miał prawo zażądać od kontrolowanego podmiotu udostępnienia nie tylko wszystkich dokumentów związanych z przedmiotem postępowania, ale także udostępnienia towarów, środków przewozowych, łączności czy urządzeń technicznych w ramach prowadzonej kontroli. Kontrola będzie możliwa zarówno w urzędzie celno-skarbowym, w siedzibie firmy, miejscu prowadzenia czy przechowywania ksiąg podatkowych oraz „w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością" czyli np. w mieszkaniu.