"Najważniejsza zmiana, która będzie obowiązywać od wtorku, polega na umożliwieniu złożenia zintegrowanego wniosku o rejestrację firmy w jednym miejscu, albo w gminie, albo w KRS-ie, w zależności od formy prowadzonej działalności" - poinformowała dyrektor departamentu prawnego w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Katarzyna Urbańska.
Wskazała ona, że obecnie przyszły przedsiębiorca musi się udać do kilku urzędów i w każdym złożyć odpowiedni wniosek z załącznikami, co wiąże się z różnymi opłatami. Po zmianie, jeden wniosek będzie zawierał wszystkie informacje potrzebne dla instytucji zaangażowanych w proces rejestracji firmy: gminy, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego, ZUS.
"Będzie jeden wniosek dla czterech instytucji. (...) Ciężar przesyłania informacji zostanie przerzucony na urzędników" - powiedziała Urbańska.
Zwróciła uwagę, że z chwilą złożenia wniosku przedsiębiorca będzie mógł od razu rozpocząć działalność gospodarczą. Nie będzie musiał czekać na rejestrację, jak ma to miejsce obecnie. Według niej "to ukłon w stronę osób fizycznych", bo spółki kapitałowe mogą rozpocząć procesy gospodarcze po złożeniu wniosku.
Rafał Mikulski, starszy konsultant z firmy doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy wskazał, że 31 marca wchodzą też w życie przepisy umożliwiające zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej.
"Będzie z nich mogła skorzystać każda firma, a nie tylko jednoosobowy przedsiębiorca, jak dotychczas" - powiedział Mikulski.
"Od dawna popieraliśmy ten pomysł i występowaliśmy z propozycją wprowadzenie takiej zmiany (...). Cieszymy się, że od wtorku zacznie obowiązywać" - powiedział dyrektor biura ekspertów w Krajowej Izbie Gospodarczej, Mieczysław Bąk.
Wyjaśnił, że w przypadku wielu przedsiębiorstw, działalność staje się czasowo nieopłacalna. Chodzi np. o małą gastronomię czy usługi związane z turystką. "Mimo że działalność prowadzona między sezonami przynosi straty, dalej trzeba utrzymywać firmę, odprowadzać składki, prowadzić formalności związane z prowadzeniem firmy" - zwraca uwagę Bąk.
Dodaje, że zdarzają się też wypadki losowe, które zmuszają przedsiębiorców do zaprzestania działalności. "Teraz firma będzie mogła zawiesić działalność i odwiesić ją wtedy, kiedy będzie to uzasadnione. W tym czasie nie będzie obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUS, wysyłania deklaracji" - powiedział. Według niego oznacza to, że spadną koszty przedsiębiorców związane z prowadzeniem firmy.ab, pap