Bęza-Bojanowska stwierdziła, że wstępny projekt Ram Strategicznych jest już gotowy, ale z jego publikacją trzeba poczekać. - Projekt został opracowany w lipcu przez Ministerstwo Finansów. Jednak ich opublikowanie przesunie się w czasie, bowiem nie została jeszcze powołana międzyinstytucjonalna struktura organizacyjna, która ma prowadzić konsultacje nad tym dokumentem - powiedziała urzędniczka. W jej skład mają wejść: Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Wprowadzenia Euro, Rada Koordynacyjna oraz zespoły robocze i grupy zadaniowe.
Jeden projekt - trzy części
Ramy Strategiczne mają się składać z trzech części. Pierwsza będzie zawierać bilans kosztów i korzyści przyjęcia euro przez Polskę. Druga część ma odpowiedzieć na pytanie, jakie są uwarunkowania wprowadzenia euro w Polsce. - Zastanowimy się, jak powinna wyglądać strategia wypełnienia przez Polskę kryteriów konwergencji. Wskażemy nową ścieżkę integracji Polski ze strefą euro - stwierdziła Beza-Bojanowska. Najważniejszym elementem dokumentu będzie harmonogram działań przygotowawczych do przyjęcia euro przez Polskę.
Najpierw struktura, potem harmonogram
- Harmonogram nie może zostać opublikowany przed powstaniem struktury organizacyjnej, gdyż to powoływane zespoły robocze, składające się z ekspertów w poszczególnych dziedzinach objętych przygotowaniami do euro, będą głównymi recenzentami projektu - wyjaśniła urzędniczka. W harmonogramie zostaną wskazane obszary, w których należy dokonać przygotowań, a także kroki, jakie Polska musi podjąć w celu przyjęcia wspólnej waluty. Dokument będzie zawierał szczegółowy kalendarz działań na najbliższe kilkanaście miesięcy.
PAP, arb