3M we współpracy z firmami Intel i SGI stworzyło w pełni funkcjonalny superkomputer, który wykorzystuje rewolucyjną technologię dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego, opracowaną przez 3M. To rozwiązanie umożliwia ograniczenie zużycia wody i energii, jednocześnie zwiększając wydajność superkomputerów.
Szybki rozwój nowych trendów,takich jak m.in. Internet wszechrzeczy znacznie wpływa na wzrost ilości przetwarzanych i przesyłanych danych. Dlatego centra danych muszą zapewniać dziś większą wydajność i przestrzeń do przechowywania danych przy niższym zużyciu energii. Firma 3M, amerykański lider innowacji, znalazła na to sposób.
Do demonstracji rewolucyjnej technologii wykorzystano piątą generację najszybszego na świecie superkomputera SGI ICE X wyposażonego w pamięć rozproszoną oraz procesory Intel Xeon E5-2600. Całość została zanurzona w płynie 3M Novec Engineered Fluid, który jest efektywnym izolatorem chłodzącym sprzęt przy minimalnym dodatkowym zużyciu energii.
Technologia dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego zapewnia ograniczenie kosztów chłodzenia aż o 95 proc. i redukuje zużycie wody, ponieważ nie wymaga stosowania wody z ujęć komunalnych, co ma miejsce przy klasycznym chłodzeniu ewaporacyjnym. Dzięki zastosowaniu płynu 3M Novec można też gromadzić ciepło z systemu i wykorzystać je ponownie do ogrzewania lub do innych procesów. Dodatkowo ta technologia wymaga dziesięciokrotnie mniej miejsca niż systemy konwencjonalnego chłodzenia powietrzem. Eliminuje konieczność stosowania kosztownej infrastruktury schładzania powietrza oraz sprzętu do tradycyjnego chłodzenia płynem, przez co przynosi oszczędności w dużych centrach danych. Pozwala na umieszczenie większej liczby serwerów w mniejszej przestrzeni oraz zapewnia łatwiejszy i bardziej komfortowy dostęp do sprzętu np. w przypadku serwisu, gdyż płyn 3M Novec nie pozostawia żadnego osadu. System ten pozwala na wdrożenia w centrach serwerowych o mocy do 100 kilowatów na metr kwadratowy powierzchni zabudowy.
Systemy wysokowydajnego przetwarzania danych udostępniane przez SGI, w połączeniu z energooszczędnymi procesorami Intela, uzupełniają przełomową technologię chłodzenia zanurzeniowego, która tworzy podstawy do budowy centrów danych przyszłości.
Technologia 3M Novec Engineered Fluid to odpowiedź na problemy związane z efektywnością energetyczną, ograniczeniami przestrzeni i zwiększoną mocą obliczeniową w centrach danych. Mamy nadzieję, że efekt współpracy z Intelem i SGI znacznie przyspieszy prace nad zoptymalizowaniem konstrukcji sprzętu komputerowego mówi Andrzej Czerniakowski, Kierownik ds. rozwoju rynku 3M Electronics.
W centrum danych przyszłości będzie można elastycznie skalować moc obliczeniową systemów SGI ICE X od dziesiątek teraflopów do dziesiątek petaflopów i przechodzić na kolejne generacje technologii bez konieczności przerywania codziennej pracy. System umożliwia gęstsze upakowanie komponentów oraz zapewnia większą skalowalność, co przyczynia się do ograniczenia jego fizycznych wymiarów. Minimalizuje to ryzyko powstawania dodatkowych kosztów oraz komunikacyjnych wąskich gardeł, które ograniczają efektywność i skalowalność.
Dzięki zaawansowanym technologiom chłodzenia, firmy takie jak Intel i SGI mogą pracować nad konstrukcjami sprzętowymi, w których nie jest konieczne zwracanie szczególnej uwagi na kwestie związane z transferem ciepła, jak przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązaniach chłodzących. Dzięki temu nowy sprzęt komputerowy może kosztować mniej i mieć prostszą budowę oraz obsługę. Stworzona przez firmy Intel, SGI i 3M instalacja potwierdziła efektywność dwufazowej technologii zanurzeniowej wykorzystującej płyn Novec, a także pozwoliła na weryfikację konstrukcji i gotowości do jej wykorzystania w przyszłości.
Obecnie wszystkie zaangażowane w ten projekt firmy, prowadzą szczegółowe badania, które mają doprowadzić do wprowadzenia tego rozwiązania na rynek. Ponadto, współpracują też z takimi instytutami i firmami jak Naval Research Laboratory, Lawrence Berkeley National Labs czy APC by Schneider Electric, aby wdrożyć i ocenić identyczny system, który posłuży do zademonstrowania efektywności nowej technologii w dowolnej skali rozwiązań informatycznych.
dostarczył infoWire.pl