Głuchowski dodał, że w związku z rezygnacją Osiatyńskiego, rada zwróciła się o opinie prawne w kwestii swoich dalszych prac. Po rezygnacji Osiatyńskiego pojawiła się bowiem wątpliwość prawna, czy rada w zmniejszonym składzie może podejmować decyzje.
W środę PAP nie uzyskała komentarza Osiatyńskiego.
Obecnie rada składa się z 5 osób, a - według statutu banku - musi być ich minimum 6. Bank czeka na opinie z trzech renomowanych kancelarii prawnych. Ekspertyzy powinny być gotowe w przyszłym tygodniu.
Głuchowski zapewnił, że środowa decyzja rady nadzorczej nie wpłynie na działalność PKO BP. Dodał, że bank chce umacniać swoją pozycję w "kluczowych" dla PKO BP segmentach rynku. Ma pozostać bankiem uniwersalnym, z dominującą pozycją na rynku detalicznym, ale też silną pozycją na rynku usług korporacyjnych.
Bank chce też rozwijać swoją działalność za granicą, przede wszystkim na Ukrainie, gdzie już jest obecny. W innych krajach PKO BP zamierza inwestować tylko wówczas, gdy zostanie to ocenione jako opłacalne.
Rzecznik prasowy PKO BP Marek Kłuciński poinformował w środę dziennikarzy, że w czwartek "zarząd PKO BP zwoła nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w celu uzupełnienia składu rady nadzorczej". "To wymaga całej procedury" - powiedział rzecznik, dodając, że najwcześniej może to (uzupełnienie składu rady) nastąpić na początku marca.
Rada nadzorcza będzie też chciała powiększyć skład zarządu do 8 osób. Rezygnację z zajmowanego stanowiska złożył bowiem Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP nadzorujący obszar rynku detalicznego. Jego obowiązki przejmie wiceprezes banku Wojciech Kwiatkowski. Obecnie zarząd liczy 4 osoby, w tym - p.o. prezesa Marka Głuchowskiego.
W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza przesłuchała kandydatów na prezesa i wiceprezesów banku. Rada deklarowała, że będzie chciała podjąć decyzję w sprawie wyboru prezesa i dwóch wiceprezesów banku do końca stycznia.
Rada przesłuchała 9 kandydatów na prezesa banku - w tym b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza i b. prezesa PKO BP Andrzeja Topińskiego oraz 40 kandydatów na dwóch wiceprezesów banku. Marcinkiewicz nie odpowiedział w środę na pytanie PAP, czy zrezygnował z kandydowania.
Formalnie konkurs na prezesa i dwóch wiceprezesów PKO BP został ogłoszony 2 stycznia br.
PKO BP nie ma prezesa od czerwca ub. roku, kiedy ze stanowiska - po czterech latach pełnienia funkcji - ustąpił Andrzej Podsiadło. Ogłoszony wówczas konkurs na szefa banku nie został rozstrzygnięty, bo wyłoniony kandydat zrezygnował.
Od tego czasu obowiązki prezesa pełnił obecny prezes NBP Sławomir Skrzypek. Skrzypek złożył rezygnację po wyborze na szefa banku centralnego, 10 stycznia. W grudniu z zarządu PKO BP odeszło też troje członków zarządu.
Kurs PKO BP wzrósł w czwartek o 3,69 proc. Na zamknięciu sesji za akcje banku płacono 49,50 zł.
pap, ss, ab