W czwartek w Warszawie odbyła się debata poświęcona Euro 2012.
Siejda podczas spotkania wymieniła projekty związane z organizacją mistrzostw, które będą współfinansowane ze środków unijnych. 48 projektów zgłoszonych do resortu rozwoju ma dotyczyć budowy centrów treningowo-pobytowych. Łączna wartość tych inwestycji to 452 mln euro.
Z kolei inwestycje turystyczne pochłoną 163 mln euro. Chodzi m.in. o zagospodarowanie Wisły i udostępnienie jej wybrzeży. Wartość projektu to 13 mln euro.
Z programu "Infrastruktura i Środowisko" ma być przeznaczone 28,5 mld euro na inwestycje transportowe. Jak wyjaśniła Siejda, środki z tej puli będą przeznaczone na budowę połączeń drogowych i kolejowych między miastami, rozbudowę lotnisk oraz przejść granicznych. Z tych pieniędzy będzie również współfinansowana budowa obwodnic, połączeń drogowych i kolejowych z państwami sąsiednimi oraz rozwój transportu publicznego.
W czasie trwania mistrzostw Euro 2012 Lublin będzie miastem, przez które przejedzie najwięcej kibiców z Polski na Ukrainę. Uczestniczący w debacie wiceprezydent Lublina Stanisław Fic wymienił inwestycje, które mają sprzyjać organizacji tego wydarzenia. Zapowiedział m.in. budowę obwodnicy Lublina o długości 35 km za kwotę 2 mld zł. "Przystępujemy już do wykupu gruntów" - zapewnił. Między Lublinem a Świdnikiem ma powstać lotnisko. Planowana długość pasa startowego to 2 tys. 400 metrów. Projekt ten zapisany jest w regionalnym programie operacyjnym.
W Lublinie ma też powstać podstrefa ekonomiczna o powierzchni ok. 70 hektarów, będąca częścią specjalnej strefy ekonomicznej Euro-Park Mielec. Fic poinformował, że 20 inwestorów zadeklarowało chęć prowadzenia biznesu w tym regionie. Chodzi m.in. o budowę firm informatycznych i parków technologicznych.
ab, pap