Według gazety, najbardziej zaawansowany w przygotowaniu nowego modelu likwidacji szkód jest Commercial Union (CU). Firma chce wprowadzić go jeszcze w tym roku. Skrócona wypłata odszkodowań dotyczyć ma zarówno szkód z AC, jak i OC. CU rozważa też skrócenie wypłat w przypadku uszkodzeń mieszkań oraz lokali, z których korzystają małe i średnie firmy.
Szybkie odszkodowania mają przyciągnąć klientów i ograniczyć koszty towarzystwa. Im krócej bowiem firma zajmuje się szkodą i im mniej pracowników jest w to zaangażowanych, tym dla niej korzystniej.
"GP" informuje, że spośród dużych towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy klientom indywidualnym tylko PZU nie ma jeszcze uproszczonego systemu likwidacji szkód, ale stara się nadrobić zaległości. Ma go wprowadzić jeszcze w tym roku.
Dziennik przypomina, że szybka likwidacja szkód (trwająca kilka dni) pojawiła się w Polsce trzy lata temu. Odszkodowania można już uzyskać po rozmowie telefonicznej z ubezpieczycielem, bez wypełniania druków i oględzin zniszczonego mienia. Do tej pory telefoniczna likwidację szkód stosowano głównie przy zalaniach mieszkań. Teraz coraz częściej używa się jej przy szkodach komunikacyjnych np. zbitej szybie w samochodzie czy uszkodzonym zderzaku. Firmy stopniowo zwiększają wartość szkody, przy której można liczyć na szybkie odszkodowanie.
pap, ss