Jak powiedział wiceminister na środowej konferencji prasowej, nowelizacja przewiduje likwidację instytucji natychmiastowej wykonalności decyzji i wprowadzenie zasady domniemanej uczciwości podatnika.
Zgodnie z nowymi przepisami, obywatel nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji podejrzeń o naruszenie prawa, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu. W związku z tym podatnik nie będzie zobowiązany np. do zapłaty podatku, jeśli decyzja urzędu o jego egzekucji nie będzie ostateczna.
Jak poinformował wiceminister, kolejna zmiana w ordynacji dotyczy konieczności powiadamiania podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli jego działalności z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
"Jeżeli po tym powiadomieniu, w ciągu od 7 do 30 dni organ kontroli nie przeprowadzi kontroli, to będzie musiał znowu zawiadamiać, że będzie chciał faktycznie kontrolę przeprowadzić" - zaznaczył Szejnfeld.
Projekt nowelizacji przewiduje też inne ułatwienia dla przedsiębiorców i podatników, m.in. zwolnienie najmniejszych przedsiębiorców z obowiązku posiadania dodatkowego rachunku do opłacania podatków. Ponadto będą mogli oni opłacać składki na ubezpieczenie społeczne za pomocą przekazu pocztowego, a nie jak do tej pory - tylko przelewem.
Nowe przepisy znoszą odpowiedzialność dzierżawców (użytkowników) nieruchomości i jej właściciela za zaległe podatki od nieruchomości. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy pomiędzy nimi zachodzą związki rodzinne, majątkowe, kapitałowe lub wynikające ze stosunku pracy.
"Dzisiaj jest tak, że wspólnik może nawet nie brać udziału w tym, że jego wspólnik jego spółce nie zapłacił odpowiednich podatków, a sam musi je pokrywać. To też uznajemy za zasadę niesprawiedliwą i znosimy tę niesprawiedliwość" - podkreślił wiceminister.
Projekt nowelizacji ustawy jest jedną z 21 propozycji legislacyjnych Ministerstwa Gospodarki w ramach Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
pap, keb