Za ratyfikacją głosowało 140 posłów rządzącej koalicji. Przeciwko porozumieniu opowiedziała się centroprawicowa opozycja. Według niej umowa jest kolejnym krokiem w energetycznym uzależnianiu się Bułgarii od rosyjskich nośników energii.
Porozumienie przewiduje powołanie spółki do projektowania, finansowania, budowy i eksploatacji gazociągu na jego bułgarskim odcinku. W spółce bułgarska państwowa firma Bułgargaz i rosyjski Gazprom będą mieli po 50 proc. udziałów. Każdy z udziałowców będzie uczestniczyć w finansowaniu zgodnie ze swoim udziałem.
Trasa gazociągu i jego zgodność z normami ekologicznymi powinny być zaaprobowane przez stronę bułgarską. Bułgarsko-rosyjska spółka ma określić taryfy za tranzyt, a Rosja zobowiązuje się do zagwarantowania takich ilości gazu, które uczynią inwestycję rentowną.
W ciągu najbliższych 18 miesięcy powinien powstać szczegółowy projekt gazociągu, a za dwa lata ruszyć ma budowa Południowego Strumienia.
Gazociągiem South Stream ma być przesyłane 31 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według wstępnych projektów mający liczyć 900 km długości gazociąg będzie przebiegać z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii i Serbii i dalej do państw Europy Środkowej, Zachodniej i Południowej. W Bułgarii podzieli się na dwie nitki - północną do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję.
nd, pap