Wartość wskaźnika powyżej 100 punktów oznacza, iż nadal nieznacznie więcej mamy optymistów niż pesymistów.
"W ostatnim miesiącu w niemalże takim samym stopniu obniżyła się wartość dwóch głównych składowych wskaźnika WOK - klimatu gospodarczego oraz skłonności do zakupów. W lipcu wskaźnik klimatu gospodarczego stracił 5,59 pkt i przyjmuje wartość 98,62 pkt. Skłonność do zakupów spadła o 5,63 pkt i przyjmuje wartość 105,96 pkt" - napisano w raporcie.
"Spadek skłonności do zakupów ma związek ze wzrostem inflacji, co z kolei przekłada się na gorsze oceny własnej sytuacji materialnej przez gospodarstwa domowe. W ostatnim miesiącu o 5 proc. zwiększył się odsetek osób, które oceniają, że sytuacja ich gospodarstwa domowego pogorszyła się. Obecnie odsetek ten wynosi 23 proc. W ostatnim czasie wzrósł też odsetek osób przekonanych, że w najbliższym czasie ceny będą rosły w szybszym tempie niż obecnie" - napisano.
Z badań wynika, że pogorszeniu ogólnych ocen sytuacji gospodarczej towarzyszy również wzrost obaw o sytuację na rynku pracy.
"W lipcu częściej niż przed miesiącem konsumenci spodziewają się wzrostu bezrobocia w najbliższym czasie" - napisano.
"Analiza historyczna wskaźnika WOK wskazuje, iż obecne pogorszenie się nastrojów wcale nie musi zapowiadać dłuższej tendencji spadkowej. Obecny spadek jest bowiem w pewnym stopniu sezonowy. Okres wakacyjny zazwyczaj nie sprzyjał w przeszłości nastrojom wśród konsumentów. Jeśli tak jest istotnie, w najbliższym czasie powinniśmy się raczej spodziewać co najmniej wyhamowania spadków" - napisano.
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów powstaje na bazie pytań zamieszczonych w comiesięcznym sondażu realizowanym od grudnia 1991 r. Wskaźnik może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Badaniem jest objęta ludność Polski w wieku 15 lat i więcej. Sondaż jest prowadzony na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Ostatni pomiar jest oparty na wynikach badania przeprowadzonego między 10 a 15 lipca 2008 r.
ab, pap