Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 6,00 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian jest spowodowana m.in. zawirowaniami na światowych rynkach - oceniają ekonomiści BRE Banku i Banku BPH. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami większości analityków.
W opinii Ernesta Pytlarczyka z BRE Banku, decyzja Rady spowodowana jest obawami przed spowolnieniem gospodarczym, niższym szczytem inflacji oraz sytuacją w gospodarce europejskiej. "Jeśli RPP miałaby się zdecydować na podwyżkę, byłby to właśnie wrzesień (tylko w tym miesiącu jasne byłoby przesłanie RPP, że wspiera ona ścieżkę przystąpienia do euro)" - ocenił analityk.
"Uważamy, że kolejnym ruchem RPP będzie już obniżka stóp (pierwszy kwartał 2009). Projekcja październikowa okaże się niższa od czerwcowej, na co złożą się mocniejszy złoty, niższy wzrost gospodarczy, niższa ścieżka cen paliw i żywności" - dodał.
Główny ekonomista Banku BPH Ryszard Petru ocenił, że w obliczu "słabych danych sierpniowych i zawirowań na rynkach światowych Rada zdecydowała się poczekać na kolejną serie danych po to, aby lepiej móc ocenić perspektywy inflacji".
Należy również zauważyć, że w ostatnim czasie doszedł jeszcze jeden nowy czynnik, a mianowicie wspólna deklaracja RPP i rządu o przyjęciu euro. Przy wciąż wysokiej inflacji i wysokiej dynamice płac oraz przy deklaracji przyjęcia euro, Rada musi w dzisiejszym komunikacie utrzymać nastawienie restrykcyjne - uważa Petru.
Petru prognozuje, że kolejnym krokiem Rady będzie podwyżka w październiku stóp o 25 pb, przy okazji publikacji kolejnej projekcji inflacji.
Konieczne 1-2 podwyżki stóp procentowych
Jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych dokonane jak najszybciej są konieczne, aby sprowadzić inflację do celu - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Cały czas uważam, że konieczna jest od jednej do dwóch podwyżek, niestety nie zrobiliśmy tego" - powiedział dziennikarzom Filar. "Im później tym efektywność podwyżek będzie niższa, a bez tego nie da się powrócić do celi inflacyjnego w perspektywie oddziaływania instrumentu" - dodał.
Europerspektywa wpływa na stopy"Rada podjęła uchwałę w sprawie ustalenia "Założeń polityki pieniężnej na rok 2009", w których uwzględniono wyniki spotkania Rady Polityki Pieniężnej z premierem i przedstawicielami rządu w dniu 16 września 2008 roku dotyczącego możliwości przystąpienia polski do strefy euro" - podała Rada w komunikacie po posiedzeniu.
16 września na wspólnej konferencji prasowej z członkami RPP, prezesem NBP oraz ministrem finansów premier Donald Tusk poinformował, że celem wszystkich stron jest, żeby rok 2011 był rokiem, w którym Polska spełni kryteria konwergencji, a Komisja Europejska wyda pozytywną decyzję o wejściu do strefy euro.
W oświadczeniu premiera znalazło się stwierdzenie, że rząd, RPP i NBP są gotowe do ścisłej współpracy dla osiągnięcia tego celu, a szczegółowy harmonogram zostanie przygotowany około połowy października, także po konsultacjach politycznych.
Wcześniej, przed spotkaniem, Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że plan wejścia do strefy euro "może wpłynąć na sposób prowadzenia polityki pieniężnej, ale jak - tego jeszcze nie wiadomo".