Komentując dane GUS o wynagrodzeniach we wrześniu analitycy resortu ocenili wzrost płac jako dużo wyższy od spodziewanego.
"Mimo, iż nie został pobity dotychczasowy rekord osiągnięty w lutym br. (12,8 proc.), to wynik ten jest wyższy od prognoz Ministerstwa Gospodarki. Analitycy przewidują, że w skali całego roku wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw może wynieść ponad 11,5 proc." - napisali w komentarzu.
GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu 2008 roku wyniosło 3.171,65 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 10,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,2 proc. Ekonomiści szacowali, że wynagrodzenia we wrześniu 2008 roku wzrosły o 11 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Według MG, wzrost płac to efekt rosnących oczekiwań pracowników, które nasiliły się w obliczu niedoboru wykwalifikowanej kadry w polskich firmach.
"Trend ten spowodował zmianę nastawienia pracodawców, którzy skłonni są zaoferować korzystniejsze warunki płacowe zarówno dla nowych pracowników, jak i dla dotychczas zatrudnionych. Według analityków MG, na szybki wzrost wynagrodzeń wpływa także dążenie do ujednolicenia wysokości płac we wszystkich krajach UE" - podało MG.
GUS podał także, że w przedsiębiorstwach we wrześniu 2008 roku było zatrudnionych 5.403,5 tysiąca osób, czyli o 4,1 więcej rok do roku i o 0,1 proc. więcej wobec sierpnia. Natomiast zatrudnienie, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, we wrześniu rok do roku wzrosło o 4,2 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,1 proc.
"Z kolei w okresie ostatnich trzech kwartałów dynamika zatrudnienia wyniosła ponad 105 proc. Według analityków Ministerstwa Gospodarki świadczy to o wysokim zapotrzebowaniu na pracowników, które może utrzymać się w kolejnych miesiącach" - podało MG.
Dynamika zatrudnienia we wrześniu br. była wyższa niż w sierpniu br., co zdaniem analityków MG oznacza zachowanie trendu systematycznego wzrostu popytu na pracę. Eksperci MG przewidują, że zatrudnienie utrzyma się na aktualnym poziomie lub nieco się obniży ze względu na oczekiwania przedsiębiorców co do rozwoju sytuacji gospodarczej - oceniają analitycy ministerstwa.
ND, PAP