"Bądźmy ostrożnymi optymistami" - dodał Nowak. Jak zaznaczył, dyskusja nad pakietem będzie się toczyła "do ostatnich godzin" przed szczytem UE, który w połowie grudnia w Brukseli ma podjąć decyzję w tej sprawie. Spotkanie unijnych przywódców zaplanowane jest na 11 i 12 grudnia.
Nowak powiedział, że Sarkozy zaprezentuje "koalicji zbudowanej przez premiera Tuska" stanowisko prezydencji UE (w tym półroczu pracami Unii kieruje Francja) w sprawie pakietu. "Francuzi bardzo angażują się w to, aby wyjść naprzeciwko oczekiwaniom Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów, Rumunów, Bułgarów, Litwinów, Łotyszy i Estończyków" - podkreślił.
Nowak zaznaczył, że propozycja Polski dotycząca pakietu "jest przemyślana i do przyjęcia dla UE".
W sobotę w Gdańsku odbędzie się spotkanie prezydenta Francji z polskim premierem oraz z szefami rządów Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Będzie dotyczyć pakietu energetyczno-klimatycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku.
Polski rząd zgadza się na 20-procentową redukcję emisji do 2020 r., ale twierdzi, że proponowany przez KE obowiązek zakupu 100- proc. uprawnień do emisji w energetyce na specjalnych aukcjach grozi podwyżkami cen prądu nawet o 90 proc. Rząd przekonuje, że w negocjacjach trzeba uwzględnić specyfikę polskiej gospodarki w 94 procentach opartej na węglu.
Szef gabinetu politycznego premiera potwierdził, że premier porozmawia z Sarkozym także o Traktacie Lizbońskim i kryzysie finansowym. Jak powiedział, ten ostatni temat Tusk poruszy także na spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.
W sobotę w Gdańsku odbędzie się także spotkanie Tuska z Dalajlamą XIV. Według Nowaka będzie ono okazją do "wymiany opinii i refleksji".
Sarkozy, Barroso i Dalajlama XIV przyjechali do Gdańska na uroczystości związane z 25. rocznicą przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.pap, keb