"Będą one ograniczać działalność za granicą" - mówił Kawalec w czwartek podczas zorganizowanego przez Fundację Batorego spotkania "Kryzys: diagnoza i odpowiedź".
Podkreślił, że taka sytuacja jest bardzo groźna dla naszej gospodarki, ponieważ spadek poziomu kredytowania oznacza mniejsze tempo wzrostu PKB.
"Jeżeli chcemy myśleć o skali wzrostu PKB rzędu 3 proc. w 2009 roku, musimy oczekiwać wzrostu kredytów na poziomie 11 proc." - powiedział ekonomista.
"Zagraniczne banki, powiązane kapitałowo z naszymi, znajdują się w stanie paniki. Objawia się to m.in. tym, że wstrzymują nawet najbardziej opłacalne inwestycje. Cel jest taki, by za wszelką cenę zatrzymać przy sobie gotówkę" - mówi Kawalec.
Rządy państw, które wspomogły finansowo zagrożone upadłością banki, w zamian za to żądają teraz, by te nie ograniczały akcji kredytowej w swoich macierzystych krajach. Oznacza to, że instytucje te będą robić to za granicą, czyli m.in. w Polsce - wyjaśnił ekspert.
W opinii Kawalca, sytuację Polski dodatkowo pogarsza zła sytuacja gospodarek państw sąsiednich - Ukrainy, Węgier czy Łotwy. Te kraje zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To dla potencjalnych inwestorów jest sygnałem, że region jest niestabilny.
"Z central banków automatycznie idą rekomendacje wstrzymania akcji kredytowych dla Polski" - mówi Kawalec.ab, pap