Dodał, że obecnie kręcony jest w Warszawie inny film, dokument o Szarych Szeregach, który dofinansowało miasto.
Andryszczyk wyjaśnił, że do tego, by Urząd m. st. Warszawy mógł przekazywać pieniądze z miejskiego budżetu na produkcję filmów fabularnych, konieczne jest pośrednictwo regionalnego funduszu filmowego dla Mazowsza; tymczasem takiego funduszu jeszcze nie ma.
W Polsce regionalne fundusze filmowe funkcjonują już gdzie indziej, działa np. Dolnośląski Fundusz Filmowy czy Łódzki Fundusz Filmowy. Utworzenie funduszu dla Mazowsza jest w gestii marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika - wyjaśnił Andryszczyk.
Jak poinformował, 31 lipca, tuż przez rozpoczęciem obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz skierowała list do marszałka Struzika, w którym podkreśliła: "Miasto Stołeczne Warszawa widzi potrzebę wspierania produkcji filmowych promujących Warszawę i szeroko pojęta tematykę warszawską".
"Jednym z wcześniej podjętych zobowiązań Miasta jest realizacja wyłonionych w konkursie w 2006 roku filmów związanych z tematyką Powstania Warszawskiego - oświadczyła Gronkiewicz-Waltz. - Nie mając możliwości formalno-prawnych bezpośredniego wspierania takich produkcji, Miasto Stołeczne Warszawa gotowe jest włączyć się w działania Regionalnego Funduszu Filmowego. Warto podkreślić, że takie podmioty działają już w kilku województwach, m.in. w województwie dolnośląskim, małopolskim czy wielkopolskim".
Tomasz Andryszczyk powiedział, że do Ratusza nie dotarła jeszcze oficjalna odpowiedź od marszałka Struzika w tej sprawie. "Mamy natomiast sygnały, że odpowiedzialny za kwestie związane z kinematografią wicemarszałek Ludwik Rakowski zajmuje się sprawą funduszu" - poinformował rzecznik.
"Chcielibyśmy, żeby fundusz powstał jeszcze w tym roku. Od momentu jego utworzenia do chwili, gdy powstanie z jego udziałem pierwsza produkcja filmowa, miną najprawdopodobniej trzy-cztery lata. Tymczasem za pięć lat przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" - zwrócił uwagę Andryszczyk.
"Byłby to naprawdę wstyd, jeśli do tego czasu nie powstałby film fabularny o powstańcach. Powstańcy warszawscy odchodzą. Chcemy, by chociaż garstka z nich doczekała takiego filmu" - podkreślił rzecznik.
Jak tłumaczył, Gronkiewicz-Waltz chce przekazać z budżetu miasta 6 mln złotych na wsparcie produkcji filmów o powstaniu, zrealizowanych na podstawie wysoko ocenionych scenariuszy. Chodzi o scenariusze "1944. Warszawa" Juliusza Machulskiego i "Ostatnia niedziela" Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego - wyjaśnił Andryszczyk. Miasto przekazałoby te środki za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego - powiedział rzecznik.
"Fundusz nie powstałby po to, by sfinansować jeden czy dwa filmy. Chcemy, by był to projekt przyszłościowy, dający możliwość finansowania wielu filmów" - zaznaczył Andryszczyk. Jak powiedział, miałyby to być filmy zrealizowane na wysokim poziomie artystycznym i pokazujące "DNA Warszawy - historię miasta, wielkie postaci, które miały swój wkład w historię Warszawy".
Andryszczyk przypomniał, że obecnie w stolicy kręcone są zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o Szarych Szeregach. Film powstaje z inicjatywy prezesa Fundacji Filmowej Armii Krajowej Tadeusza Filipkowskiego. Reżyserem jest Mariusz Malec. Koszt produkcji tego filmu to 700 tys. złotych; 300 tys. zł przekazał stołeczny Ratusz - za pośrednictwem Muzeum Historycznego Warszawy, które współuczestniczy w produkcji filmu - wyjaśnił Andryszczyk.
pap, keb