"Zgodnie ze strategią grupy kapitałowej PERN przejęcie Siarkopolu pozwala zabezpieczyć rezerwy terenowe dla grupy pod przyszłe inwestycje zbiornikowe, i taki był główny cel przejęcia tej spółki" - wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes PERN Robert Soszyński.
Siarkopol dysponuje ponad 50 ha gruntów w Porcie Gdańskim, z czego ponad połowa nie jest obecnie wykorzystywana. Siarkopol posiada też własną kotłownię oraz infrastrukturę umożliwiającą podgrzewanie produktów podczas przeładunków. "Już obecnie wykorzystujemy tę infrastrukturę do przeładunku m.in. mazutu, ciężkiego oleju opałowego" - dodał Soszyński. Grupa PERN nie miała do tej pory w swej ofercie takich usług.
Na początku sierpnia PERN na mocy umowy zawartej z Ministerstwem Skarbu Państwa przejął 85 proc. akcji Siarkopolu Gdańsk SA. Transakcja odbyła poprzez wniesienie przez Skarb Państwa do PERN aportem akcji gdańskiej spółki. PERN podawał wcześniej, że przygotowuje również projekt budowy w Gdańsku bazy magazynowo-przeładunkowej o pojemności 600-800 tys. metrów sześciennych ropy naftowej i paliw gotowych z perspektywą realizacji do 2012 r. i prowadzi w tej sprawie negocjacje z poważnym partnerem zagranicznym. Inwestycja ta miałaby zapewnić spółce swobodniejsze operowanie przepływami surowca.
PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, którym ma udziały. Ma również udziały w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych, posiadającej bazy magazynowe w całym kraju.
Siarkopol Gdańsk S.A. jest przedsiębiorstwem usługowo - produkcyjnym, zajmującym się przyjmowaniem, składowaniem i przeładunkiem oraz spedycją: siarki granulowanej, melasy buraczanej, olejów bazowych, olejów opałowych, olejów napędowych oraz olejów bunkrowych.zew, PAP