Sprzedawcy słynnych weneckich masek pogrążeni są w kryzysie z powodu znacznego spadku sprzedaży. Weterani tej branży widzą jeden powód tego stanu rzeczy: podczas gdy w latach 90. maski sprzedawano tylko w 12 sklepach w Wenecji, obecnie jest ich 2000.
- Władze miejskie zliberalizowały handel pozwalając na to, aby każdy sprzedawał to, co chce, także maski - powiedział właściciel jednego z najstarszych weneckich sklepów Guerrino Lovato, cytowany przez włoskie media. Jego zdaniem zgoda na to, aby maski sprzedawane były wszędzie, także na straganach, to wielki błąd. W rezultacie, jak zauważyło lokalne zrzeszenie rzemiosła, większość sklepów z maskami odnotowała spadek sprzedaży o jedną trzecią.
Właściciele weneckich warsztatów oburzeni są również masowym zjawiskiem sprowadzania do miasta nad Laguną tanich masek, wyprodukowanych za granicą, które są podobno fatalnej jakości i nieestetyczne. W ten sposób w tradycyjnym rzemiośle, z którego ich miasto znane jest na całym świecie, szerzy się brzydota i kicz. Producenci i sprzedawcy tradycyjnych masek zarzucają władzom, że nie zapewniły ich historycznym pracowniom żadnej ochrony przed nieuczciwą konkurencją.
zew, PAP