Komorowski odniósł się do przebiegu debaty na temat jego projektu. Jak powiedział, część zastrzeżeń polega na nieporozumieniu - chodzi o podnoszoną w debacie, głównie przez PiS i PSL, kwestię zawartych w projekcie regulacji dotyczących ewentualnego wejścia Polski do strefy euro. Prezydent porównał proponowane przez siebie zmiany w konstytucji w tej sprawie do uzyskania paszportu na wyjazd za granicę, ale bez obowiązku wyjazdu. - To w PRL-u było tak, że jak już się dostawało paszport, to każdy pędził czym prędzej za granicę, bo wiedział, że dostał paszport tylko na trochę. Dzisiaj, w wolnym kraju, każdy z nas może mieć paszport w kieszeni, szufladzie i jechać wtedy, kiedy uzna, że to mu pasuje - powiedział prezydent. - Polska też powinna mieć paszport do jazdy w kierunku strefy euro, ale to nie oznacza, że trzeba już ruszać w drogę i że trzeba bardzo się z tym spieszyć - przekonywał Komorowski. Ale, jak zaznaczył, on sam jest optymistą, "co do przyszłości strefy euro".
- Wydaje mi się, że bardzo szybko będziemy świadkami decyzji w ramach instytucji europejskich, wzmacniających strefę euro, czyniących tę strefę w dalszym ciągu atrakcyjną także dla Polski - zaznaczył Komorowski. Podkreślił, że "nie ma mowy o żadnym pośpiechu, żadnych decyzjach, chodzi o to, byśmy mieli gotowy paszport w ramach zmian konstytucyjnych na drogę, w którą ruszymy, kiedy uznamy to za słuszne i służące polskim interesom". Komorowski liczy, iż przygotowany przez niego projekt zostanie uchwalony przed przejęciem przez nasz kraj prezydencji w UE w drugiej połowie 2011 r. Według prezydenta "byłyby to najkorzystniejsze i robiłoby najlepsze wrażenie w UE". - Świadczyłyby to o tym, że Polska bardzo serio traktuje swoje zapowiedzi o chęci odgrywania istotnej roli w pogłębieniu procesu integracji europejskiej oraz że chce odgrywać aktywną rolę państwa jednego z liderów Unii Europejskiej - powiedział Komorowski. Jak zaznaczył, celowo wybrał moment złożenia swojej inicjatywy, aby dać parlamentowi szansę "wykonania pracy, która by niewątpliwie wzmocniła polską pozycję przed przejęciem przez Polskę prezydencji w UE".
W swym projekcie prezydent proponuje wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału "10a", dotyczącego roli Polski w UE. Projekt zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczy organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.pap, ps