W planowanej nowelizacji został zmieniony przepis (art. 8 ust. 2) dotyczący opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług. W uzasadnieniu do projektu resort finansów napisał, że zmiana ma na celu ujednolicenie polskich regulacji z unijnymi. Według Martiniego z brzmienia nowych przepisów wynika, iż zwolnienie z VAT darmowych pakietów medycznych powinno zostać utrzymane. Jednak niektórzy eksperci podatkowi ostrzegali, że wejście w życie zmiany w projektowanym kształcie mogłoby spowodować konieczność ich opodatkowania.
VAT to niejedyny problem związany z pakietami medycznymi kupowanymi przez firmy dla swoich pracowników. W uchwale z 24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uznał, że "wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie".
Resort finansów uważa, że sąd potwierdził stanowisko MF, zgodnie z którym firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy. Sprawa ta ma być przedmiotem kolejnej uchwały NSA.
Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 lutego 2011 r., przewiduje m.in. opodatkowanie 23-proc. stawką VAT infrastruktury przekazywanej przez deweloperów gminom. Może to spowodować podrożenie inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych. Ponadto zmiana zakłada podwyższenie VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według MF podwyżka wiąże się z wykonaniem wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. W październiku br. uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE.
zew, PAP