Bezpartyjni i nieskorumpowani
- Pojawia się problem, który musimy rozwiązać w wiarygodny sposób: ludzie, którzy cię zastępują, muszą być profesjonalistami, bezpartyjnymi, nieskorumpowanymi i mieć autorytet na rynku - przekonywał Miedwiediew na spotkaniu z Putinem i innymi członkami rządu. - Nie powinni być po prostu urzędnikami z ministerstw. Potrzebujemy pomyśleć, jak sprawić, by te sygnały były zrozumiałe dla inwestorów - dodał.
Według Reutera wypowiedzi te pokazują, że Miedwiediew jest zdecydowany zwiększyć swoje wpływy i bronić przed wyborami jednej ze swoich największych inicjatyw. Zarówno Miedwiediew, jak i Putin zapowiedzieli, że mogą ubiegać się o prezydenturę.
Car ustąpił
Wkrótce po wydaniu w ubiegłym miesiącu przez Miedwiediewa polecenia w sprawie członków rad nadzorczych zastępca Putina Igor Sieczin, rosyjski car energetyczny, jak go określa Reuters, ustąpił ze stanowiska prezesa państwowego giganta naftowego Rosnieft i zapowiedział, że opuści jego zarząd. W jego ślady poszedł minister finansów Aleksiej Kudrin, rezygnując ze stanowiska prezesa banku WTB, drugiego największego pożyczkodawcy w kraju, oraz firmy wydobywającej diamenty Alrosa.
Wielu obserwatorów ma jednak wątpliwości, czy Miedwiediew, który wciąż stara się wyjść z cienia Putina od czasu, gdy ten po ośmiu latach prezydentury wyznaczył go w 2008 roku na swojego następcę, może wprowadzić jakiekolwiek znaczące zmiany. Dyrektor generalny Rosnieftu Eduard Chudainatow oświadczył, że Sieczin będzie nadal kontrolował największą rosyjską firmę naftową, a Kudrin w sobotę powiedział, że zmiany będą symboliczne, ponieważ państwowe firmy, dopóki nie zostaną sprywatyzowane, nadal będą reprezentowały interesy państwa.
zew, PAP