Przedstawiciele zarządu spółki oraz ministerstw gospodarki i skarbu, którzy w piątek od rana negocjowali ze związkowcami w Katowicach w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS), byli zaskoczeni i zdezorientowani ogłoszeniem protestu - faks w tej sprawie przyszedł do biura zarządu JSW w Jastrzębiu Zdroju, gdy w Katowicach wciąż trwały rozmowy. Związkowcy tłumaczyli, że była to ich odpowiedź na "pozorowanie dialogu" oraz fakt, że mimo upływu czasu wciąż nie było porozumienia.
"Zarząd usiłuje manipulować załogą"
- Ten strajk jest po to ogłoszony, żeby zmusić strony do poważnego traktowania pracowników – 22 tys. ludzi, którzy oczekują na decyzje - powiedział po przerwaniu rozmów rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego, Piotr Szereda. Ocenił, że zarząd usiłuje manipulować związkowcami i załogą spółki; jako dowód wskazują m.in. propozycje płacowe zarządu, po przedstawieniu których związki ogłosiły datę strajku.
Szereda przypomniał związkowe postulaty. Jak mówił, stronie społecznej chodzi przede wszystkim o to, aby "JSW była w rękach Skarbu Państwa; żeby pieniądze zgodnie ze strategią szły na inwestycje; żeby górnicy otrzymali odpowiednie wynagrodzenie, czyli podwyżki". Jego zdaniem, porozumienie w tych kwestiach jest możliwe, jeżeli zarząd i przedstawiciele rządu wykażą dobrą wolę. Związkowcy chcą, by spełnienie ich postulatów było zagwarantowane stosownym porozumieniem, bo - jak mówią - nie wierzą w jedynie polityczne deklaracje.
"Po stronie ministerstw nie ma woli porozumienia"
Związki oceniają, że po stronie zarządu i ministerstw nie ma woli porozumienia. Przedstawicieli strony społecznej oburzyło, że doradca wiceministra skarbu miał zarzucić związkowcom zamiar „złamania prawa" - chodziło o to, że spełnienie postulatów oznaczałoby wchodzenie związków w kompetencje rządu. Nie było też zgody co do gwarancji władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w spółce. Związkowcy uznali, że w projekcie ewentualnego porozumienia są „szczegóły nie do przyjęcia”.
Jak mówił Szereda, strona rządowa wykluczyła zapis przewidujący uzgadnianie przez rząd ze stroną społeczną ewentualnej sprzedaży ponad 50 proc. akcji JSW. Przedstawiciele ministerstw argumentowali, że ewentualna zgoda na sprzedaż - w przyszłości - większościowego pakietu akcji to kompetencja Rady Ministrów, a nie związków. Resort skarbu zapewnia, że obecnie nie ma planów sprzedaży większościowego pakietu, a Skarb Państwa zachowa kontrolę nad spółką.
Prezes widzi grę pozorów, wojewoda - falstart
Prezes JSW Jarosław Zagórowski ocenił po fiasku rozmów, że strona społeczna prowadziła "grę pozorów". - Gdy my przedstawialiśmy propozycje, kwestia strajku była już przesądzona – skomentował prezes, wychodząc z sali po przerwaniu negocjacji. Zaznaczył, że faks z informacją o strajku dotarł do siedziby spółki w Jastrzębiu Zdroju w trakcie trwających w Katowicach rozmów. - To, co się stało, jest mocno nieeleganckie – ocenił.
W piątkowych negocjacjach na forum WKDS uczestniczyli wiceministrowie: skarbu - Krzysztof Walenczak, i gospodarki - Rafał Baniak. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który był gospodarzem spotkania, po jego zakończeniu nazwał ruch związkowców „falstartem". Zapewnił, że zarówno on sam i WKDS, a także ministerstwa gospodarki i skarbu, są otwarci na dalsze prowadzenie rozmów i negocjacji. - Przerwałem to spotkanie z uwagi na informację o tym, że w trakcie trwania tych negocjacji do JSW wpłynął faks informujący o zaostrzeniu tego protestu. Tego nie robi się w trakcie prowadzonego dialogu. Stąd też postanowiliśmy, by dać czas stronie społecznej na przemyślenie tego, co robi – ze szkodą dla załogi – zaznaczył Łukaszczyk.
Jego zdaniem, piątkowe rozmowy szły „w dobrą stronę". Rozmawiano m.in. o deklaracji ministra gospodarki dotyczącej zachowania przez Skarb Państwa władztwa korporacyjnego w spółce, potwierdzono też wcześniejsze zapowiedzi resortu skarbu ws. akcji pracowniczych. - To wszystko zbieraliśmy w formie porozumienia i w zasadzie było już na finale. Zarząd w tym czasie przystępował do kwestii płacowych i składał propozycje – byliśmy święcie przekonani, że jeszcze dziś wszystkie te elementy zostaną parafowane – relacjonował wojewoda.
Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak ocenił, że „strona społeczna wykazała się niekonsekwencją, brakiem logiki i brakiem partnerskiego podejścia do negocjacji". Jak mówił, "nie można z jednej strony negocjować i mieć duży sukces w tych negocjacjach, będąc w stanie wynegocjować parametry bardzo atrakcyjne dla strony społecznej, a z drugiej strony w tym samym czasie ogłaszać akcję strajkową". Jego zdaniem, postępowanie związkowców oddala wszystkich zainteresowanych – również pracowników uprawnionych do akcji JSW – od zakończenia wszystkich procesów związanych z upublicznieniem tej firmy.
Związki odpierają zarzuty
Związkowcy odpierają zarzuty o torpedowanie negocjacji i celowe parcie do strajku; uważają, że to przedstawiciele strony rządowej pozorowali dialog. - Jeżeli przez cztery godziny było udawanie rozmów i nie dochodzi do konkretów, dopiero w końcówce próbowano nas zmusić do podpisywania, bo o 15.30 miał być koniec, to niestety - zostaliśmy postawieni pod ścianę. Jeżeli przez ten tydzień zarząd, Skarb Państwa i resort gospodarki nie zmienią stanowiska i będą panowie tak chodzić oburzeni, jak chodzą, to strajk będzie – zaznaczył Szereda, zapowiadając na 9 czerwca dwugodzinne strajki na każdej zmianie.
Związki nie wykluczają też strajku generalnego. Jego data ma być ogłoszona, „jeżeli zarząd nie zmieni postępowania i dalej będzie lekceważył górników". Chodzi m.in. o brak porozumienia płacowego. Strona społeczna chce podwyżek o 10 proc., zarząd - według Szeredy - proponuje 5,5 proc., uwzględniając w tym także skutki już podjętych w tym roku działań, powodujących wzrost funduszu płac. Propozycję płacową zarządu związki oceniają jako „nie do zaakceptowania". Przed rozmowami prezes JSW mówił, że zarząd zmodyfikował propozycje płacowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej.
"Nie łączmy tych dwóch kwestii"
Zgodnie z aktualnym harmonogramem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Rzecznik ministerstwa, Maciej Wewiór, pytany, czy przerwanie rozmów i zapowiedź strajku mogą opóźnić debiut na parkiecie, zapewnił, że "przygotowania do debiutu trwają". - Nie powinno się łączyć tych dwóch kwestii. Bo w dalszym ciągu większościowym akcjonariuszem spółki będzie Skarb Państwa. Te rozmowy mogą toczyć się niezależnie od przygotowań do debiutu, ale muszą być one fair w stosunku do każdej ze stron - powiedział rzecznik. - Ministerstwo skarbu nie rozumie, dlaczego podczas rozmów z jednej strony są ustalane m.in. kwestie płacowe, właścicielskie, rozmowy idą w dobrym kierunku, część załogi siedzi przy stole i negocjuje, a w tym samym czasie inne osoby uruchamiają strajk w spółce - dodał.
zew, PAP