Uczelnia odda nieruchomości
Marszałek powiedział, że w porozumieniu znalazł się zapis, iż uczelnia w ciągu pięciu lat zwróci nieruchomości po szpitalu przeciwgruźliczym samorządowi województwa. Szpital ma się mieścić w innych obiektach zarządzanych przez uczelnię. Zastrzeżono też, że nadwyżki finansowe wypracowanej przez oba przekazywane szpitale zostaną zwrócone do kasy samorządu i przekazane do innych placówek ochrony zdrowia w regionie.
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński powiedział, że były to trudne i długie negocjacje, ale pozyskanie przez uczelnię tych dwóch szpitali było niezbędne, bo nowa ustawa o świadczeniu usług medycznych i nauczaniu zmieniająca zasady kształcenia lekarzy wymusza m.in. zwiększenie bazy dydaktycznej. - Poprawią się warunki dydaktyczne dla studentów medycyny, ale mają też zyskać na tym pacjenci, którzy będą pod opieką coraz lepiej wyszkolonej kadry i będą mieli łatwiejszy dostęp do najnowszych metod leczenia - podkreślał rektor.
"Gwarancja rozwoju szpitali"
Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za zdrowie, powiedział, że uniwersytet i prowadzony przez niego szpital kliniczny to podmioty „o bardzo dobrej kondycji finansowej", które dają gwarancję rozwoju szpitalom: zakaźnemu i gruźliczemu w perspektywie wielu lat. Dodał, że jest to także gwarancja zatrudnienia dla pracowników tych szpitali. Pracownicy mają gwarancję dwuletniej pracy bez możliwości wypowiedzenia umów przez uniwersytet.
Szpital specjalistyczny imienia Karola Dłuskiego nazywany popularnie szpitalem zakaźnym jest jednym z najlepiej zarządzanych szpitali prowadzonych przez samorząd województwa, nie ma długów. Działają w nim m.in. kliniki, w których działalność dydaktyczno-naukową prowadzi od lat Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ma 330 łóżek na dziewięciu oddziałach. Na ich bazie działa 5 klinik: chorób płuc i gruźlicy, chorób zakaźnych i neuroinfekcji, chorób zakaźnych i hepatologii, klinika nefrologii i transplantologii z ośrodkiem dializ oraz klinika dermatologii i wenerologii. W szpitalu odbywają się zajęcia dydaktyczno-naukowe studentów uniwersytetu medycznego. W szpitalu pracuje 430 osób.
"Wyższy stopień referencyjności"
Z propozycją o przekazanie przez samorząd szpitala zakaźnego rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Nikliński zwrócił się do władz województwa latem 2010 roku. Argumentował m.in., że przejęcie tego szpitala przez uczelnię oznaczać będzie znaczną poprawę bazy dydaktycznej uczelni, bo taka poprawa jest uczelni wręcz niezbędna, by uniwersytet mógł dobrze kształcić studentów. Przekonywał też, że kliniki formalnie podlegające uczelni to wyższy stopień referencyjności usług medycznych. Uczelnia chciałaby m.in. inwestować w sprzęt medyczny, stworzyć klinikę intensywnej terapii oraz klinikę toksykologii i zatruć. W szpitalu gruźliczym i chorób płuc pracuje około 100 osób. Szpital przyjmuje rocznie na oddziałach i w poradniach przyszpitalnych około 22 tys. pacjentów rocznie. Na oddziałach leczy się rocznie około dwustu pacjentów z gruźlicą.
Setki milionów długu
Z danych za pierwszy kwartał 2011 roku wynika, że wszystkich 16 placówek zdrowotnych prowadzonych przez samorząd województwa podlaskiego ma dotychczas około 227 mln zł zobowiązań finansowych. Za 2010 rok były to 193 mln zł. W najgorszej sytuacji finansowanej są trzy szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, a także szpital psychiatryczny w Choroszczy.
zew, PAP