"Zrobimy więcej"
Clegg zapewnił zarazem, że jego partia "może więcej zrobić dla gospodarki i zrobi". Nie ustosunkował się jednak do pogłosek, że rząd może się zdecydować na pobudzenie gospodarki, pompując 5 mld funtów w infrastrukturę. Doniesienia te zdementował resort finansów. MFW obniżył tegoroczną prognozę PKB dla gospodarki brytyjskiej do 1,1 proc. z 1,6 proc. W listopadzie rząd ma zapoznać się z przeglądem strategii wzrostu gospodarki.
"Ożywienie jest kruche"
Według Clegga priorytetem, a zarazem największą trudnością koalicyjnego rządu jest gospodarka. - Ożywienie jest kruche. Wie o tym każdy pracownik, każda rodzina. Droga przed nami jest długa i trudna - oświadczył. W odróżnieniu od innych delegatów oklaskiwanych za to, że za cel ataków obrali sobie konserwatystów Davida Camerona, Clegg skoncentrował się na atakowaniu opozycyjnej Partii Pracy, nazywając jej liera Eda Milibanda i jego rzecznika ds. finansów Eda Ballsa "chłopcami na posyłki w (poprzednim) rządzie Gordona Browna". Chciał przez to dać do zrozumienia, że nie mają kompetencji do zarządzania gospodarką.
Górny próg nową normą
Clegg przekonywał delegatów, że udział liberałów w rządzie ma wpływ na jego politykę. Wskazał na liberalne rozwiązania dotyczące reformy bankowości, zmniejszenie ciężaru opodatkowania najmniej zarabiających, powstrzymanie planów reformy publicznej służby zdrowia lansowanych przez konserwatystów i uratowanie ustawy Human Rights Act (brytyjska nazwa Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), którą konserwatyści chcieli uchylić. Za najtrudniejszą decyzję dla siebie lider liberałów uznał podniesienie opłat za studia. Przewidywany przez niego górny próg 9 tys. funtów za rok przez większość uniwersytetów został potraktowany jako nowa norma.
Liberalnych demokratów popiera obecnie ok. 10 proc. wyborców.
zew, PAP