Minister Kim przyznał na spotkaniu z Einhornem, że Seul jest "mocno zaangażowany we wspieranie i udział w międzynarodowych wysiłkach na rzecz rozwiązania problemu" irańskiego programu nuklearnego. Zauważył jednocześnie, że zmniejszenie importu ropy z Iranu może uderzyć w południowokoreańską gospodarkę. - Wielu Południowych Koreańczyków obawia się nałożeniem sankcji na Iran - przyznał.
W grudniu prezydent Barack Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2012 r., zawierającą przepis o nowych sankcjach wobec instytucji finansowych prowadzących interesy z bankiem centralnym Iranu. Ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego. W ramach sankcji w związku z irańskim programem nuklearnym, coraz bliżej porozumienia w sprawie stopniowego wprowadzania embarga na import ropy naftowej i produktów petrochemicznych z Iranu są państwa Unii Europejskiej. Porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Teheranu ma zapaść na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych 23 stycznia.
Od ponad trzech lat rząd w Teheranie blokuje próby zweryfikowania przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej informacji służb wywiadowczych USA i innych krajów na temat tajnych prac nad bronią nuklearną, które mają być prowadzone w Iranie. Strona irańska konsekwentnie przekonuje, że jej program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny. Jednak w listopadzie 2011 roku MAEA ogłosiła raport, w którym oceniła, że irański program nuklearny służy również celom wojskowym. Z kolei 9 stycznia Iran potwierdził rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo - również źródła w MAEA poinformowały, że rozpoczęto tam produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc.
PAP, arb