CIR poinformowało, że wśród przedsiębiorstw sektora energetycznego prywatyzacja ma objąć m.in. spółki: Energa, ENEA, PGE Polska Grupa Energetyczna, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Planowana jest kontynuacja prywatyzacji pięciu spółek sektora instytucji finansowych - przewiduje się zbycie wszystkich należących do Skarbu Państwa akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje również sprzedaż kolejnych pakietów akcji PZU i PKO BP do poziomu pozwalającego na zachowanie władztwa korporacyjnego.
Planowana jest również kontynuacja prywatyzacji pięciu spółek sektora instytucji finansowych - przewiduje się zbycie wszystkich należących do Skarbu Państwa akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Będą również zbywane kolejne pakiety akcji PZU i PKO BP. Na 2012 r. przewidywane jest zakończenie konsolidacji kapitałowej spółek w Grupie Bumar, a na 2013 r. - debiut giełdowy spółki.
Prywatyzacja obejmie w latach 2012-2013 44 spółki transportowe. W przeważającej części są to przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, ale na liście spółek objętych planem znalazł się także PLL LOT, Eurolot, czy PKP Cargo. Prywatyzacja w sektorze chemicznym ma dotyczyć 9 spółek: w 4 będzie kontynuowana, w 5 dopiero się rozpocznie. Zbywanie kolejnych pakietów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych - jak Ciech, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach - ma zależeć od sytuacji na rynku kapitałowym. Zaplanowano także prywatyzację 2 spółek sektora naftowego: Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego i Rafinerii Nafty GLIMAR.
Prywatyzacji przez GPW będą podlegać spółki górnicze nadzorowane przez ministra gospodarki: Węglokoks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa; prywatyzacja obejmie także 6 spółek nadzorowanych przez ministra skarbu, w tym kopalnie węgla brunatnego „Adamów" i „Konin”. Przewidywana jest również dalsza prywatyzacja 13 spółek uzdrowiskowych, w tym np. Uzdrowiska Szczawno-Jedlina SA, czy Uzdrowiska Rabka SA. Prywatyzacja obejmie 35 spółek spożywczych i rolniczych, kontynuowana będzie sprzedaż akcji Krajowej Spółki Cukrowej.
PAP, arb