Podkreślono, że "zmiany w konstytuancie MFW wejdą w życie po zaakceptowaniu przez członków MFW reformy zarządzania Funduszem, przewidzianej w rezolucji Rady Gubernatorów Funduszu nr 66-2, przewidującej także wzrost kwoty członkowskiej, a zatem i siły głosu Polski". "Porozumienie jest wyrazem rosnącej roli naszego kraju na arenie międzynarodowej" - stwierdził resort Jacka Rostowskiego.
Według ministerstwa, porozumienie jest częścią zmian w instytucjach Bretton Woods, oddających ewolucję w gospodarce światowej, polegającej przede wszystkim na rosnącej roli państw rozwijających się i gospodarek wschodzących. Porozumienie przewiduje zmniejszenie liczby dyrektorów wykonawczych reprezentujących rozwinięte kraje europejskie o dwóch dyrektorów na rzecz gospodarek wschodzących i rozwijających się.
Resort finansów poinformował, że Szwajcarii w obydwu instytucjach przypada stałe stanowisko dyrektora wykonawczego, a Polsce - zastępcy dyrektora. Członkami "polskiej" konstytuanty są także Republika Azerbejdżanu, Republika Kazachstanu, Republika Kirgiska, Republika Serbii, Republika Tadżykistanu i Turkmenistan.
zew, PAP